Velká černá tečka, která je výrazným vizuálním prvkem nové výstavy Grand designérů 2021 v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně, znamená jediné. Roman Vrtiška a Vladimír Žáka dělají dobrý design. Tečka.

Otevřené atrium Uměleckoprůmyslového muzea, které svými autorskými lávkami prošpikovala designérská dvojice Froněk & Němeček alias Olgoj Chorchoj, se stalo prostorem pro další prezentaci velikánů současného českého designu. Po Lucii Koldové přišli na řadu vítězové Czech Grand Design 2021 Roman Vrtiška a Vladimír Žák, kteří ve „visuté“ galerii představují výběr spoluprací se sedmi firmami.

„Navrhovali sportovní stadion,interiéry bytů a kanceláří, ale i nábytek, hračky nebo svítidla. Věnují se designu prostředí zeširoka, a to v době, kdy je v oboru čím dál tím větší specializace a design se vzdaluje architektuře. Svou univerzálností jsou výjimeční,“ říká kurátor Adam Štěch. Přemýšlejí podobně komplexně jako architekti 30. a 50. let, kteří kladli na roveň návrh mrakodrapu návrhu lžičky. Šlo o kvalitní design, ve kterém se snoubila funkčnost a estetika.

Výstavu Vrtiška & Žák: Za dobrý design můžete vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG v Brně do 28. 1. 2024.
Více info najdete na moravska-galerie.cz.

Sdílejte na
Related posts