Rozsáhlý soubor váz Vodní svět potvrzuje, co už dávno víme – že mistrovství rytců z karlovarské sklárny Moser nemá konkurenci
Rytina patří mezi nejnáročnější techniky ručního zpracování a zušlechťování skla. Do DNA karlovarské sklárny ji nesmazatelně vtiskl sám zakladatel Ludwig Moser, který patřil mezi špičkové rytce. Značka pod jeho vedením obdržela mnohá mezinárodní ocenění. Už v roce 1900 excelovala na Světové výstavě v Paříži, kde získala stříbrnou medaili za sérii barevných křišťálových váz s hluboce rytými rostlinnými motivy. V roce 2020 pak ocenila Francie umění moserovských rytců znova – Rytířským řádem umění a literatury uděleným současnému mistrovi, Tomáši Lesserovi.
Houževnatý novátorský duch svého zakladatele si společnost Moser uchovává celých 165 let své existence. Spojení sklářského a výtvarného umění, které je nezaměnitelné a strojově nenahraditelné, se neúnavně snaží posouvat kupředu. V případě rytiny staví na práci zkušených mistrů vybavených neobvyklou zručností a pečlivostí. Dlouhým hodinám jejich jemné soustředěné práce předchází návrh motivu a jeho přenesení na sklo. Teprve poté začíná rytí pomocí kotoučů různé velikosti a hrubosti. Čím hlouběji je vedeno, tím blíže se opticky jeví konkrétní část motivu. U barevných objektů přitom navíc dochází k zesvětlení ploch a vzniku nových odstínů. Kombinací s matným či lesklým povrchem daného objektu se postupně dostavuje kýžený efekt.
Nejinak je tomu u rozsáhlého souboru Vodní svět, který rozkrývá tajemství života pod vodní hladinou i v její blízkosti a zachycuje, co bývá našim očím často skryto. Jednotlivé motivy popisují v jemných nuancích faunu a floru na jezeře stejně jako výjevy z korálových útesů či život v akváriu. Dvanáct váz různých tvarů a velikostí je vyrobeno z křišťálu v barvách akvamarínu, alexandritu a oceanitu. Tvarem moderní minimalistické vázy Jiřího Šuhájka, jednoho z nejoriginálnějších českých sklářských výtvarníků, například zachycují rodinné pouto ve světě vodních ptáků, labutí a plameňáků.
Vodní svět dále tvoří moderní kolekce Chia Te, vázy Globe, Gloriola, Lirio a výčet uzavírá výjimečná rozměry i motivem – váza Bernadette. Většina těchto váz je k dispozici pouze v limitovaných edicích. Všechny společně odráží touhu karlovarských sklářů zachovat nejnáročnější techniku zušlechťování stejně jako celou ruční výrobu luxusního skla pro budoucnost. Takový je i cíl Comité Colbert, kterého je společnost Moser členem. Díla z kvalitního bezolovnatého křišťálu směřují z Karlových Varů
na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Sklárna tak stále patří mezi přední české exportéry a umění českých sklářů reprezentuje celosvětově.
Více se dozvíte na moser.com.