„Kdyby se mě někdo před dvěma lety zeptal, kde se vidím v roce 2013, držel bych se mnohem víc při zdi,“ říká dnes architekt a designér Jan Plecháč, držitel Ceny Czech Grand Design 2010 za Objev roku, který spolupracuje mj. se značkami, jako je Lasvit, Cappellini, Menu aj. Se svým studiovým kolegou Henrym Wielgusem nevynechají žádný světový týden designu a vyčkávají, kdy nastane ten správný čas pro přesídlení do Londýna.
S Janem Plecháčem jsme se sešli v žižkovském ateliéru v přízemí domu, kde také bydlí se svou přítelkyní. Jeho studiový kolega Henry Wielgus, který stejně jako Honza studoval na VŠUP architekturu v ateliéru Jiřího Pelcla (jen byl o pár let výš), zrovna spěchal do Kafkova domu obhlédnout prostory pro jejich expozici na říjnovém Designbloku, kde budou vystavovat svou kolekci lustrů pro Lasvit a kovový nábytek, který zatím nosí v hlavě. K jejich tvůrčímu spojení a vytvoření studia Jan Plecháč & Henry Wielgus došlo přirozeně poté, co Honza absolvoval s diplomovou prací kovového nábytku Icons, se kterým mu Henry hlavně „nad pivem“ hodně pomáhal a za který získal již zmíněnou cenu Czech Grand Design.
Žižkovský byt Jana Plecháče je prodchnutý kreativním duchem. Mladý designér ho rekonstruoval před čtyřmi lety a rád by co nejdříve vychytal zbývající mouchy. Sedačku od Josefa Hoffmanna si ale jistě ponechá.Po úspěchu, který s kolekcí sklidili také na milánském Design Weeku, kde se o ně začala zajímat značka Cappellini, se Honza rozhodl pro radikální krok, odjezd do Londýna. Zde pracoval v architektonickém studiu Haptic a na dálku byl v kontaktu s Henrym, a jak sám říká, spíš než profesní kontakty zde našel skvělé přátele. S Londýnem je studio ale stále ve spojení. Během zářijového London Design Weeku budou hned ve dvou galeriích k vidění jejich lustry pro Lasvit – v Conran Shopu a Mint Shopu. Chvíli si ještě povídáme o nové spolupráci s dánskou značkou Menu, která se chystá vyrábět policový systém Stavebnice 01 ve třech barevných variantách – přírodní, černé a červené, a pro kterou bude studio navrhovat stánek pro pařížský veletrh Maison&Objet. A pak se trochu hloupě zeptám, zda se Honza kromě toho, že si podle svého vkusu zařídil byt, věnuje také interiérovému designu. „To především,“ odpoví mi a směje se, že produktový design by je neuživil. „S produktovým designem se snažíme prorazit v zahraničí. Je mnohem jednodušší sbalit lampu nebo křeslo a ukázat je na výstavě než se prezentovat obrázky interiérů a pak dojíždět do ciziny dozorovat stavbu.“ Jedinou interiérovou realizací, která se právě dokončuje, je barcelonský byt Honzovy sestry, dál na svůj nový plášť čeká podkrovní byt na Letné, pro značku Nike, s níž dlouhodobě spolupracují, právě připravují stan pro zářijový Nike Run Prague. 
Jan Plecháč & Henry Wielgus: janandhenry.com

Sdílejte na
Related posts