Martin Hilpert je mladý český architekt, který kromě Libereckého kraje zasahuje i do urbanistické podoby Katalánska. My jsme se zajeli podívat do domu, který postavil v obci Frýdštejn v malebném prostředí Českého ráje. Jednoduchá dřevostavba, v níž žije se svou rodinou, je ideálním kompromisem mezi regulovanou venkovskou architekturou a ryze současnými trendy v bydlení.
Narodil se v Jablonci nad Nisou, architekturu vystudoval na progresivní Fakultě architektury na Technické univerzitě v Liberci, ve stejném městě má i svůj ateliér, působí jako architekt města Semily a se svou rodinou žije ve Frýdštejně v severním cípu Českého ráje. Martin Hilpert je každým coulem patriot, který by se celý život pohyboval v rádiu 50 km, nebýt jeho dvouletého pracovního pobytu v Barceloně, kam odjel po dokončení školy v roce 2005 a kde pracoval v architektonickém ateliéru Joan Pascual Argenté. Ve Španělsku si vytvořil kontakty i na jiné architekty, s nimiž dodnes spolupracuje.
V jeho vlastním domě ve Frýdštejně žádné španělské vlivy nehledejte. Jeho architektonický výraz je ryze středoevropský, v tom nejlepším slova smyslu. Stojí na velmi mírně svažitém pozemku, který je ze severu ohraničen silnicí. Nabízelo se tedy jedno jasné řešení – umístit dům, který je konstrukčně řešen jako dřevostavba, právě podél silnice, aby svým dlouhým, úzkým tělem chránil parcelu před severními větry a nepříjemným hlukem od aut. Všechny místnosti pak mají samozřejmě okna orientována na jih s výhledem na zahradu a na malebné panorama Českého ráje. Zvenku je jeho forma celkem jasně čitelná, jednoduchá. Jde vlastně o dva domy se sníženou sedlovou střechou, které jsou k sobě „slepeny“ prosklenou střední částí, zimní zahradou, jež je komunikačním uzlem celého domu. Interiér už je mnohem rafinovanější. Vstup, který je umístěn na severní straně, vede právě do převýšené zimní zahrady, která dům dělí na část reprezentativní, veřejnou a privátní a zároveň obě tyto části spojuje v patře lávkou. V přízemí levé části s otevřeným krovem je pod stropem vestavěné galerie (s pracovnou) umístěna kuchyně  a obývací kout, jídelní stůl stojí u velkého okna s výstupem na zahradu. Do pravé části domu architekt navrhl umístit koupelny, ložnici, hostinský a dětský pokoj a šatnu. Komfort bydlení v přírodě tu ještě podtrhuje sauna a hydromasážní vana, která z domu v kombinaci s možnostmi, jež nabízí okolí, dělá učiněné wellness centrum. hilpert.cz

Sdílejte na
Related posts