Českou cenu za architekturu získala Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou od Petra Stolína a Aleny Mičekové. Budova školky je podle porotců „překvapivá, záhadná a zároveň současná“, na porotu zároveň zapůsobila „jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek.“

Novostavba mateřské školy pro Vratislavice nad Nisou stojí na limitovaném pozemku v těsném sousedství historické budovy střední školy a několika rodinných domů, přesto se architektům podařilo vytvořit prostor, který dětem poskytuje svobodu. Tomu přispívá nejen snadný pohyb mezi interiérem a exteriérem, ale také vrstvení průsvitných fasád.

Celkově se o Českou cenu za architekturu ve 4. ročníku ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech. Porota vybírala ze 34 nominovaných prací, které ČKA představila v červnu tohoto roku. Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2019 získalo kromě vítězné stavby pět dalších různorodých prací z celé České republiky – rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018), Centrum současného umění DOX+ (Petr Hájek ARCHITEKTI, 2018) v Praze, Lávka přes Dřetovický potok (Aoc architekti, 2018) ve Vrapicích u Kladna, chata u rybníka (Atelier 111 architekti, 2018) a usedlost Maneschowitz  (a1 architects, 2016) v Manešovicích.

Vedle České ceny za architekturu byly uděleny i ceny čtyř partnerů a ocenění výjimečný počin z oblasti architektury – to získalo Centru současného umění DOX v Praze za přínos pro architekturu a výtvarné umění. Oceněná a nominovaná díla budou letos vystavena v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze od 12. do 22. prosince.

ceskacenazaarchitekturu.cz

 

Sdílejte na
Related posts