V září 2021 jsme v Dolce Vitě publikovali článek o domě v Trhových Svinech, který pro sebe a svou rodinu vybudovali manželé Barbora a Jiří Weinzettlovi, partneři v atelieru 111 architekti. Jsme rádi, že právě tento projekt ocenila porota hlavní cenou.

Pro svůj nový domov si Weinzettlovi vybrali možná trochu odlehlý, leč malebný kout jižních Čech. Učarovala jim historická část malého městečka, sice zanedbaná, ale se silnou atmosférou a potenciálem. „Místo nás od začátku lákalo pro svůj svérázný charakter a skvělou polohu. V úzkých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží,“ popisují architekti. To, že se začlenili do již existující městské struktury a rekonstruovali v ní staré domy, vnímají jako nutnou a potřebnou alternativu k vilám na předměstí a ke stavebním záměrům, které zbytečně „odkrajují z naší krajiny.“

Nový dům vznikl spojením dvou sousedících objektů. Zatímco jeden
z nich prošel před asi dvaceti lety rekonstrukcí, druhý byl v havarijním stavu. Architekti zbavili souhmotí novodobých prvků, jako byl například velký vikýř s balkonem nebo plastová okna, a postupně se dostali na původní kamenné zdivo, objevili i pro ně cenné historické prvky. Nakonec se prokousali až na dřeň obou domů a začali si hrát s dispozicí. „Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot jsme respektovali. Vnitřní členění jsme pak přizpůsobili snaze zpřístupnit objekt ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé,“ popisují Barbora a Jiří Weinzettlovi nový stav.

V soudomí nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání
a velká dílna se zdviží. Celkové vnímání prostoru umocňují průhledy z interiéru do přilehlých dvorků.

Tímto projektem Weinzettlovi jasně ukázali, že existují jiné
cesty, které jsou možná trochu komplikovanější, vyžadují jak ze strany investora, tak architekta větší kuráž, ale konečný výsledek prospívá uživatelům, městu i krajině.

Více info o projektech studia na atelier111.cz.

Sdílejte na
Related posts