Už ve čtvrtek 3. listopadu se v CAMPu uskuteční přednáška dvou bývalých kolegů z prestižní fakulty architektury ETH v Curychu. V Praze vystoupili na pozvání spolku Kruh poprvé již v roce 2014 a jejich dvě různé přednášky vyprodaly velký sál kina Světozor. Tentokrát se budou ve společném dialogu věnovat tématu, jak změny idejí v architektuře proměňují i její formu.

Andrea Deplazes

Andrea Deplazes, švýcarský architekt i profesor architektury a konstrukce na fakultě architektury ETH Curych, založil v roce 1988 společně s Valentinem Bearthem ateliér Bearth & Deplazes. Tvoří převážně v oblasti Chur, která je vyhlášená kvalitními stavbami a v které tvoří například i jiný známý architekt Peter Zumthor. Deplazes rád používá tradiční přírodní materiály a kombinuje je s novými principy, například jeho objekt na vinici v oblasti Fläsch byl vystavěn podle počítačového programu průmyslovými roboty. Se studenty ateliéru architektury na ETH Curych (Studio Monte Rosa) navrhli horskou chatu přezdívanou Horský křišťál. Ta se nachází ve výšce 2883 metrů a není jednoduše dostupná pro běžného návštěvníka.

Tzv. Horský křišťál, společný projekt Bearth & Deplazes a studia Monte Rosa

Ákos Moravánszky absolvoval studium architektury na Technické univerzitě v Budapešti a dějiny umění a památkovou péči na Technické univerzitě ve Vídni. Zaměřuje se na historii architektury východní a střední Evropy 19. a 20. století a dlouhodobě se věnuje výzkumné a publikační činnosti.

Ákos Moravánszky, foto René Volfík

„Oba naši hosté patří ke špičkám v oboru architektury a jejich myšlení i toky myšlenek budou inspirativní jak z pohledu praktikujícího architekta, tak pohledu historika a teoretika architektury. Tento Dialog měl proběhnout již minulý rok a naštěstí se nám ho podařilo zrealizovat letos,“ dodává k přednášce zakladatelka spolku Kruh Marcela Steinbachová.

Přednáška v pražském CAMPu začíná v 19.30, vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut. Více info a další akce na kruh.info.

Sdílejte na
Related posts