Historicky první hostující šéfredaktor Dolce Vity, designér a sklářský výtvarník Rony Plesl, představuje v březnovém artovém speciálu své přátele i objekty touhy ze světa architektury, designu, módy a umění. Nové vydání najdete na stáncích od pátku 3. března.

„Dolce Vita je především o prožívání radosti z každodenního života. Úspěch, sláva, ani peníze nejsou zdaleka zárukou. Jak se bezstarostně radovat, cestovat, myslet na přátele a rodinu, když toužíte vytvářet výjimečné projekty a máte velkou zodpovědnost? To jsou témata, o kterých si rád povídám se svými dvěma přáteli – s ekonomem, investorem a filantropem Václavem Dejčmarem a architektem Petrem Kolářem. Václav momentálně kráčí podle „zanzibarské mapy“ svého života, a tak jsme ke společnému rozhovoru zasedli pouze já a Petr,“ těmito slovy uvádí rozhovor Rony Plesl.  

Povíce než dvaceti letech byla opět otevřena jedna z nejdiskutovanějších budov v Bratislavě. Brutalistní přístavbu Slovenské národní galerie ze 70. let od architekta Vladimíra Dedečka vzala konečně na milost nejen odborná, ale snad i laická veřejnost. Od 2. března můžete navštívit zrekonstruované Přemostění i výstavy Prológ. 12 farieb reality, Prečo (ume)nie a dlouhodobý projekt děl v architektuře Monumentálky.

Náš kolega Adam Štěch navštívil v únoru San Franciso a přivezl odtamtud poutavou reportáž o nástěnných malbách a freskách v architektuře. „Ve třicátých letech se zadávání veřejných uměleckých zakázek stalo v USA prostředkem boje proti hospodářské krizi,“ píše v úvodu.

Pokud vám při čtení březnové Dolce Vity vyhládne, navštivte nejnovější přírůstek na pražské gastronomické mapě. Bistro Šodó v Dejvicích, jehož interiér navrhla Adéla Lipár Kudrnová, hlásí pouhý měsíc po otevření plnou obsazenost. Může za to nejen miniaturní prostor, ale také menu, které hosty vrací do dětství.

Šperkařka Janja Prokić studovala na UMPRUM mimo jiné v ateliéru Kurta Gebauera. Proto ve svém novém showroomu, který otevřela loni na podzim, vytvořila výstavní prostor, v němž prezentuje tvorbu současných českých umělkyň i designérek. Zahajovací výstava patřila sochařce Tereze Příhodové Štětinové a fotografce Michaele Karásek Čejkové. „K jejich práci mám velmi blízko. Terezu obdivuju a s Michaelou máme za sebou skoro desetiletou velmi úzkou spolupráci a všechny nás pojí hluboké přátelství i velmi podobné pohledy na umění. Holky společně studovaly fotografii na FAMU, ale obě se přestaly věnovat volné tvorbě v tomto médiu. Tereza se dostala k soše a Míša ke komerčním projektům. Na výstavě byla k vidění jejich díla týkající se mateřství a vnitřního světla-plamene,“ říká Janja Prokić. Od konce března můžete v jejím showroomu na adrese U Lužického semináře 11 vidět tvorbu Pauly Benčaťové, jež pracuje specifickým způsobem s porcelánem, a malířky Kristiny Bukovčákové.

Ve svém pražském bytě žije Lubomír Přibyl s manželkou již od padesátých let. Zdědil ho po rodičích a postupem času si ho upravil do takové podoby, která do posledního detailu reflektuje jeho profesionální i osobní zájmy. Vytvořil z něj dokonalý prostor pro vnímání a trpělivé studium umění, čemuž se poctivě věnuje od úplných začátků své umělecké kariéry. Za život nashromáždil stovky uměleckých publikací a reprodukcí, které si pořizoval během pravidelných návštěv antikvariátů a uměleckých galerií. Vy ho můžete navštívit prostřednictvím fotografií Tomáše Součka.

Ani v artovém speciálu nechybí módní editoriál, který spolu s fotografem Matúšem Tóthem a stylistou Janem Kimákem dotvořila umělá inteligence. Svou roli na fotografiích sehrála také svítidla české značky Brokis. Oblékněte se do outfit světových značek a projděte se po komponovaných snových krajinách jako z Chiricových obrazů.

Roční předplatné časopisu Dolce Vita + balíček pozitivní energie Kombe

Objednejte si roční předplatné časopisu Dolce Vita za 990 Kč a získejte 10 vydání a balíček pozitivní energie Kombe v hodnotě 1370 Kč jako dárek.

„Kombe je v Čechách jediný dostupný přípravek obsahující unikátní kombinaci korejského ženšenu a jujuby. Korejský ženšen je nejprostudovanější rostlina na světě, která obsahuje 180 účinných látek,“ říká farmaceutka Lucia Havlíková. Kombe podporuje imunitu, dodává energii, snižuje psychickou únavu, zlepšuje paměť. Vychutnejte si ho i ve smoothie pro dospělé a ručně vyrobené čokoládě.

Více info na puredistrict.cz.

Objednejte si předplatné.

Sdílejte na
Related posts