Budova bývalého československého velvyslanectví ve Stockholmu, která byla postavena v 70. letech podle projektu Jana Bočana, se stala novým sídlem oděvní značky Acne Studios. Vítejte ve Floragatan 13. 

Když byla ambasáda ve Stockholmu v roce 1972 dokončena, vzbudila silné emoce. Nachází se totiž v rezidenční čtvrti Östermalm plné reprezentativních budov a luxusních obchodů a mnohým připadal styl označovaný jako „nový brutalismus“ nebo „modernismus východních zemí“ extrémní a rušící.

Nově si stavbu, kterou Česká republika po rozpadu Československa prodala, vybrala za své sídlo kultovní značka Acne Studios. „Když jsme začali hledat nové místo, naskicoval jsem, jak náš svět funguje. Chtěl jsem, aby módní tepny protékaly místnostmi a budova odrážela neustálý vývoj, stejně jako fakt, že jde o experimentální místo,“ říká Jonny Johansson, zakladatel a kreativní ředitel značky. 

V rámci rekonstrukce, na níž Johansson spolupracoval s ateliérem Johannes Norlander Arkitektur, bylo upraveno všech deset pater budovy (dvě a půl patra se nacházejí pod zemí). Ty byly dříve plné hnědých speciálně pálených cihel a litého betonu, nový majitel ale chtěl, aby interiéry působily hravěji a odrážely styl Acne. Důraz byl kladen i na propojení jednotlivých oddělení. Jak je ve Švédsku zvykem, zaměstnanci se setkávají každou volnou chvíli. Kromě čtyř pater vyčleněných pro dílny, ateliéry a výrobní místnosti tak budova zahrnuje i knihovnu nebo kantýnu v prostorách bývalého kina. 

Sídlo je vybaveno nábytkem od Maxe Lamba, který na míru navrhl například sedátka vysekaná z kamenů ve vstupní hale, metalický stolek v organickém tvaru do knihovny, stejně jako kulatý stůl v zasedací místnosti, jenž má být poctou Vikingům. Výtvarný umělec Daniel Silver zase vytvořil abstraktní koláže z nashromážděných zbytků látek. Za světla pro celou budovu je odpovědný francouzský designér Benoit Lalloz, který se značkou spolupracuje dlouhodobě. Řada z nich je v odstínu jemně růžové, který je pro Acne Studios typický a který se stává zároveň něžným kontrastem k brutalistnímu prostředí. 

Jak upozorňuje Jonny Johansson, sídlo se bude nadále proměňovat. „Acne Studios se vyvíjejí a já chci, aby se tenhle prostor vyvíjel s námi. Následující měsíce a roky tak budeme přidávat další detaily. Myslím si, že design je živý, ať už jde o módu nebo interiéry.“ 

acnestudios.com

Sdílejte na
Related posts