Představujeme čerstvě zrekonstruovaný Kiyotsu Gorge Tunnel v Japonsku. Za projektem „Tunnel of Light“ stojí pekingské studio MAD Architects, které se v zemědělské oblasti severně od města Niigata snaží zvýšit turistický ruch.

Na rozloze 750 metrů čtverečních  je nainstalováno 160 uměleckých děl a tunel zároveň nabízí panoramatické výhledy na lávové skalní útvary v hornatém terénu. Pět instalací pak vychází z pěti přírodních elementů: voda, oheň, země, kov a dřevo. 

Místo podlahy má vyhlídka „Water Cave“ (voda) mělký bazén z nerezové oceli, ve kterém se odráží skalní útvary a zeleň, čímž se vytvoří nekonečná iluze přírody. Klid a ticho mají vyvolat věčnou samotu:

Další vyhlídka „Dew Drop“ (oheň) má po stěnách zavěšená zrcadla ve tvaru molekul vody. Reflexní zrcadla, nasvícená ohnivým rudým světlem, mají vyvodit pocit tajemna a tepla: 

Průchod „Expression of Color“ (země), je osvícený několika různými barvami v kombinaci s tajemnou hudbou:

„Invisible Bubble“ (kov) je podobná bublině, která odráží siluety samotného tunelu. Architekti tam skombinovali veřejný prostor vyhlídky a toalety. Kapsle s toaletou je pokryta metalickým filmem, který umožňuje pohled zevnitř ven, ale naopak už ne. Má navodit pocit soukromí ve veřejném prostoru:

Malá dřevěná chatka u příjezdu „Periscope“, symbolizující dřevo, slouží jako kavárna, obchod se suvenýry, které vyrábějí místní obyvatelé a malé lázně Uvnitř naleznete cedrové stropy. V patře s lázněmi se nachází ve stropě otvor se zrcadlovými čočkami, které odráží venkovní scenérii:

Sdílejte na
Related posts