Jak vypadalo město Zlín za éry vizionáře a podnikatele Tomáše Bati? Digitální výstava dvaceti kolorovaných fotografií z let 1920–1945 barvitě přibližuje urbanistický fenomén východomoravské průmyslové metropole.

Výstavu, která získala jméno po oblíbeném hesle Bati: „Nejde-neexistuje!“ – Plnobarevný baťovský svět, připravila Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati a Vladimír Parízek. Poprvé se fotografie představily už na podzim minulého roku v kavárně Továrna, ovšem z důvodu pandemie jen po omezenou dobu.

„Námětem pro vznik výstavy se pro nás stal náš osobní zážitek, který jsme v nadaci shodně měli při pohledu na první kolorovanou fotografii Tomáše Bati, kterou nám Vladimír ukázal. Skrze barevnou fotografii nám byl zvláštním způsobem bližší. Černobílé fotografie mají své nepopiratelné kouzlo a atmosféru, ale působí na nás většinou historickým dojmem, který je u fotografií baťovského Zlína o to více umocněn skutečností, že se mnohdy jedná o místa, která již změnila svou podobu. Při pohledu na kolorovanou fotku se však dostavuje pocit bližší známosti,“ přibližuje projektová manažerka nadace Gabriela Končitíková.

Autory původních černobílých fotografií jsou významní firemní fotografové Evjak, Vaňhara, Macháček a další. Náročné techniky kolorování černobílých fotografií se ujal Vladimír Parízek, který při práci vycházel ze studie možných původních barev i vlastní fantazie. U každé fotografii nechybí detailní popis, který přibližuje jak její obsah, tak tehdejší unikátní zeitgeist, který baťovskou éru provázel.

Všech dvacet fotografií, včetně funkce přechodu z černobílé do kolorované verze, si můžete prohlédnout na stránkách nejdeneexistuje.cz.

Sdílejte na
Related posts