Vyrůstat ve výtvarně založené rodině muže být celoživotní prokletí nebo výhoda, která zajistí náskok před konkurencí. I když by se potomci vůči rodičům nejraději vymezili, talent si je stejně najde. Nebo ne? Na stránkách tištěné Dolce Vity i online vám představujeme deset českých uměleckých klanů současnosti.

Zážitky z cest po Japonsku odráží loňská módní kolekce MEI od Liběny Rochové.

Oba potomci Liběny Rochové doma usínali za zvuků šicího stroje, jen každý v jiné době. Magdalenu Rochovou rytmický zvuk kolébal během 80. let, Marka Svobodu po revoluci. Pracovitost a nadšení pro krejčovinu totiž k jejich mamince patřily odjakživa. Také na bydlení se v brněnské rodině kladl důraz, i jejich babička si čas krátila kreslením prosklených domů. Možná už u ní najdeme kořeny zájmu, který nakonec oba sourozence nasměroval k blízkým oborům: Magdalenu k architektuře a Marka k interiérovému designu.

Autorem rekonstrukce vily Košťál na Babě je Magdalenino studio JRA Jaroušek Rochová architekti | Foto: Filip Šlapal

Ve svých praxích navíc uplatňují podobnou estetiku jako maminka v módě. Ryzí, poctivou a upřímnou. Pracují spíše s materiály než s vrstvením hmot, vše do sebe musí přirozeně zapadat a fungovat samo o sobě. Vzájemně se propojují ve scénografii, Magdalena s Liběnou vytvořily papírové skulptury pro objekty Patricie Urquioly na její výstavu v Praze v roce 2012, 20 let spolupracují také na charitativní aukci panenek UNICEF nebo prezentaci organizace DEBRA.

Na interiéru apartmánu v Široké ulici spolupracovali oba sourozenci.

Marek spolu s Magdalenou navrhl privátní interiér v Praze a ve své práci se zabývá hlavně rezidenčními projekty. Sebevědomí solitéři, kteří jsou rádi svými pány a hlavu mají otevřenou novým přístupům, to jsou Liběna, Magdalena a Marek.

Celá série vyšla v prosincovém vydání Dolce Vity a postupně jí najdete také online pod štítkem české umělecké klany.

servis: studio-lr.com, jra.cz, maadstudio.cz

Sdílejte na
Related posts