Představujeme české umělecké klany současnosti: Rochovi – tři sebevědomí a upřímní solitéři

Eva Slunečková | Architektura, Design, Móda | 28/03/2021

Vyrůstat vevýtvarně založené rodině muže být celoživotní prokletí nebo výhoda, která zajistí náskok před konkurencí. Ikdyž by se potomci vůči rodičům nejraději vymezili, talent si je stejně najde. Nebo ne? Na stránkách tištěné Dolce Vity i online vám představujeme deset českých uměleckých klanů současnosti.

Zážitky z cest po Japonsku odráží loňská módní kolekce MEI od Liběny Rochové.

Oba potomci Liběny Rochové doma usínali za zvuků šicího stroje, jen každý v jiné době. Magdalenu Rochovou rytmický zvuk kolébal během 80. let, Marka Svobodu po revoluci. Pracovitost a nadšení pro krejčovinu totiž k jejich mamince patřily odjakživa. Také na bydlení se v brněnské rodině kladl důraz, i jejich babička si čas krátila kreslením prosklených domů. Možná už u ní najdeme kořeny zájmu, který nakonec oba sourozence nasměroval k blízkým oborům: Magdalenu k architektuře a Marka k interiérovému designu.

Autorem rekonstrukce vily Košťál na Babě je Magdalenino studio JRA Jaroušek Rochová architekti | Foto: Filip Šlapal

Ve svých praxích navíc uplatňují podobnou estetiku jako maminka v módě. Ryzí, poctivou a upřímnou. Pracují spíše s materiály než s vrstvením hmot, vše do sebe musí přirozeně zapadat a fungovat samo o sobě. Vzájemně se propojují ve scénografii, Magdalena s Liběnou vytvořily papírové skulptury pro objekty Patricie Urquioly na její výstavu v Praze v roce 2012, 20 let spolupracují také na charitativní aukci panenek UNICEF nebo prezentaci organizace DEBRA.

Na interiéru apartmánu v Široké ulici spolupracovali oba sourozenci.

Marek spolu s Magdalenou navrhl privátní interiér v Praze a ve své práci se zabývá hlavně rezidenčními projekty. Sebevědomí solitéři, kteří jsou rádi svými pány a hlavu mají otevřenou novým přístupům, to jsou Liběna, Magdalena a Marek.

Celá série vyšla v prosincovém vydání Dolce Vity a postupně jí najdete také online pod štítkem české umělecké klany.

servis: studio-lr.com, jra.cz, maadstudio.cz

Foto | Jiří Thýn & archiv umělců

Aktuální číslo

Předplatné