V aktuálním čísle Dolce Vity najdete průvodce o izraelské metropoli Tel Avivu. Když jsme všechny naše zážitky důkladně vstřebali, přinášíme top 5 míst, která by neměla uniknout žádnému kosmopolitnímu cestovateli.
Pokud si chcete přečíst kompletního průdce po Tel Avivu, pošlete nám email na dolcevita@stratosfera.cz a jako předmět uveďte heslo TRIP. Obratem Vám zašleme pdf. s článkem.


Fontána Fire and Water z poloviny 80. let je kinetickým a zároveň op-artovým dílem izraelského umělce Yaacova Agama. Dnes ji v pohybu bohužel neuvidíte, i když povrchové opravy se dočkala nedávno. V druhém plánu snímku je vidět nejznámější funkcionalistický dům Cinema Esther, který dnes slouží jako hotel. V roce 1939 byl dokončen podle návrhu architekta Yehudy Megidoviche a zachovalo se v něm mnoho původních detailů. Před nedalekým Bauhaus Centrem začíná každý pátek v 10 hodin dopoledne tour s odborným průvodcem po nejkrásnějších domech v Tel Avivu. Mnoho zajímavých informací poskytnou i nové epizody seriálu Šumné stopy, který každou středu večer běží na kanálu ČT2 a od konce dubna půjde po stopách našich architektů v celém Izraeli, např. Alfreda Neumanna.

Museum umění se na bulvár S. Hameleh přestěhovalo v roce 1971 s rozrůstající se sbírkou předních umělců celého 20. století, zajímavá je např. sbírka Peggy Guggenheim. Před rokem a půl byla dokončena samostatná přístavba Herty a Paula Amirových, která hostí Izraelský architektonický archiv a novou sekci foto a vizuálních umění. Rozpohybovanou kubistickou fasádu a ještě víc krystalicky rozpadlý interiér navrhl Preston Scott Cohen.

Maličký Delicatessen návrhářky Edit Barak na ul. HaHashmal má cool interiér od newyorského Z-A Studia, jež se řídilo heslem „Víc designu méně materiálu“. Šaty a kabelky jako by v prostoru levitovaly, instalace se přitom dá kdykoli roztáhnout do výšky stropu díky hákům, připomínajícím pletací jehlice.

Nejlepší zmrzlinu ve městě má Iceberg, ochutnejte třeba příchuť halva s pistácií nebo grep s Campari!

Pokud při návštěvě Tel Avivu stihnete ještě výlet do Jerusaléma (autem hodina cesty) nebo až k Mrtvému moři (ještě půl hodiny navíc), jen dobře. Pokud ale nebudete mít tolik času, navrhujeme alespoň krátký výlet směrem na jih od centra Tel Avivu. Nejprve pod starým městem přístavu Jaffo můžete obdivovat architektonický um Massimiliana Fuksase, který pojednal sídlo mírové organizace Peres Peace House, poté se můžete vydat ještě dál a dorazit až do předměstí zvaného Holon. Určitě jste už slyšeli o místním muzeu designu od Rona Arada.

Sdílejte na
Related posts