Stejně jako mytické Sirény, které svým zpěvem chtěly okouzlit Odyssea, aby ztroskotal u jejich ostrova, láká restaurace Syrena Irena hladové obyvatele a návštěvníky Varšavy ke spočinutí. Dovnitř je neomylně zavede lahodná vůně tradičních pirohů. Tahle návštěva ovšem bude mít šťastný konec.

Na reprezentativní ulici Krakowskie Przedmieście v centru Varšavy dosud chyběla neformální restaurace s polským jídlem. Tuto díru na trhu zaplnil nový podnik Syrena Irena, jehož koncept stojí na kombinaci ručně vyráběných pirohů a současného designu. Na projektu se podílely dva týmy: grafické Mamastudio a architektonická kancelář Projekt Praga.

Jako patronku nového místa si tvůrci vybrali varšavský symbol – mořskou pannu (polsky syrena) a spolu s ilustrátorkou Olou Sadownik vytvořili grafici vynikající a eklektický branding. „Byli jsme ovlivněni estetikou jazzové Varšavy 60. let, kdy byla tato část města plná barů a klubů. Všude svítily neonové cedule a barevné umělecké nápisy. Proto jsme se rozhodli, že by logo mořské panny mělo připomínat retro výřez. Typografie je expresivní a záměrně lehce neohrabaná,“ říkají designéři, kteří se nechali inspirovat Polskou školou plakátu. Díky jejich nápadu se Syrena Irena stala vtipnou bohyní dne, kdy se podávají chutné pirohy, a noci, kdy vodka teče proudem jako voda.

Ruku v ruce s designéry se architekti zaměřili na spojení starého a nového. Barevnou inspiraci čerpali z brandingu. „Chtěli jsme do interiéru začlenit odvážnost značky a zároveň zachovat jednoduchost kulinářského konceptu a vzdušný prostor.“ Živé odstíny modré odkazují na vodní povahu mořské panny, zatímco růžové, broskvové a korálové tóny zdůrazňují její koketní charakter.

K dokreslení příběhu z Homérovy Odyssey o Sirénách, použili grafičtí designéři z Mamastudia obraz od Herberta J. Drapera a nechali ho zvětšit na velkoplošnou tapetu, která pokrývá dvě stěny restaurace.

Pirohy nebo pirožky jsou tradiční polské jídlo. Mohou být plněné masem, zelím a hříbky, sýrem a bramborami nebo se podávají na sladko s ovocem.

Barové pulty s práškovým nástřikem ve výrazných barvách doplňují stávající nástěnné lišty a oblouky z původního interiéru z 50. let, tedy z doby, kdy byl dům postaven a v přízemí fungovala hotelová kavárna.

servis: Syrena Irena, Krakowskie Przedmieście 4/6, Varšava,
projektpraga.pl, mamastudio.pl

Sdílejte na
Related posts