Plánujete program na víkend? Vyražte na jih, do čtvrtého největšího rakouského města Salcburku. Od roku 1996 je na Seznamu světového dědictví UNESCO, to však nebrání tomu, aby zde rostla kvalitní současná architektura a vzkvétalo experimentální umění.

Muzeum moderního umění Salcburk

Muzeum moderního umění se nachází nachází vysoko nad starým městem na Mnišské hoře. Rekonstrukce budovy byla dokončena roku 2004 pod taktovkou mnichovského studia Friedrich Hoff Zwink Architekten. Muzeum má čtyři podlaží s variabilními výstavní plochou pro výstavy nejrůznějších formátů. Celá fasáda muzea, rozčleněná vertikálními spárami, je obložená mramorem, který pochází z nedalekého dolu Untersberg.

Do poloviny června můžete v muzeu navštívit výstavu True Pictures? Contemporary Photography from Canada and the USA věnovanou novému pojetí americké fotografie nebo sbírku děl s podtitulem Most Favourite Nation londýnské umělkyně slovinského původu, Jasminy Cibic, věnovanou kritickému zkoumání budování nacionalismu pomocí měkkých sil, tzv. soft powers.

Aktuální program výstav a bližší informace o muzeu najdete na stránkách museumdermoderne.at.

Procházky za současnou architekturou

Fandíte kvalitní soudobé architektuře? Pak vyražte na procházku po pěti moderních stavbách, které v Salcburku navrhli renomovaní architekti v posledních 20 letech. Obdivovat je můžete zvenčí, zevnitř a hned v první z nich si dokonce můžete zaplavat.

Krytý bazén Paracelsus Bad / Studio Berger + Parkkinen

Obdivuhodná budova veřejného krytého koupaliště Paracelsus byla dokončena v roce 2019 dle návrhu vídeňského studia Berger + Parkkinen. Stojí v centru města a svým tvaroslovím odkazuje k horské scenérii v okolí města.

Foto: Christian Richters / ArchDaily

Farmaceutický ústav / Studio Berger + Parkkinen

Soukromá zdravotní univerzita Paracelsus byla založena v Salcburku roku 2004. O třináct let později se výuka rozšířila o obor farmacie, jehož studenti se v roce 2016 dočkaly také vlastního kampusu, navrženého vídeňským studiem Berger+Parkkinen.

Foto: Hertha Hurnaus / ArchDaily

Stavební akademie / Studio SOMA Lima

O přístavbu Salcburské stavební akademie (Bauakademie Salzburg) se zasadili architekti Alex Matl, Jeanin Worndl a Nadine Rossler z rakouského studia SOMA Lima. Nové foyer slouží jako místo k setkávání a pořádání kulturních akcí.

Foto: ArchDaily

Učiliště HTBLuVA / Studio Kleboth Lindinger Dollnig

Přestavba druhé největší rakouské vzdělávací instituce byla dokončena v roce 2012. Architektonické studio Kleboth Lindinger Dollnig se zasadilo také o úpravu okolního prostranství školy, které nyní slouží také pro volnočasové aktivity veřejnosti.

Foto: Paul Ott / ArchDaily

Rezidence Jewels of Salzburg / Studio Hariri & Hariri

Rezidence Jewels zasazená do skály byla dokončena v roce 2014 newyorským studiem Hariri & Hariri. Obsahuje přes sto luxusních apartmánů, galerii a přednáškový sál pro lokální instituci House of Architecture.

Foto: Bryan Reinhart / ArchDaily

Při návštěvě města doporučujeme pořídit Salzburg Card, jež vám zaručí bezplatný přístup k památkám, vstup do kulturních institucí a galerií a funguje rovněž jako jízdenka při využití městské veřejné dopravy.

Článek vznikl ve spolupráci s organizací Tourismus Salzburg. Více tipů a informací najdete na stránkách salzburg.info.

Sdílejte na
Related posts