Svět designu zažil loni hektický rok, či spíše půlrok, neboť ty největší akce se soustředily do podzimních a zimních měsíců. Ze všech tvůrců, jimž jsme se věnovali, vybíráme především ty, kteří prokázali schopnost oslovit veřejnost bez ohledu na hranice reálné i virtuální.

1 Tadeáš Podracký

Designér a výtvarník v jedné osobě se neúčastní domácích výstavních projektů a již několik let ani nijak nefiguruje na naší největší přehlídce Designblok. Díky tomu v podstatě stojí na okraji českého designérského rybníčku. V žádném případě se však nenudí. Naopak, jeho ambice směřují daleko za naše hranice. A právě loni se mu soustředěná práce na jeho autorské tvorbě začala konečně vyplácet. Ostatně to mohli pozorovat také čtenáři Dolce Vity. O Podrackého experimenech jsme psali hned několikrát, a to z mnoha důvodů. Jeho přístup k designu jako procesu myšlení a filozofickému médiu je v českém prostředí zcela ojedinělý. Autorský nábytek a další objekty vyrábí sám ve svém ateliéru na pražském Žižkově. Tam trávil většinu času i během loňského podzimu, kdy vytvořil komplexní kolekci interiérových artefaktů pro barcelonskou galerii Side. Společně s ní je v prosinci vystavil na přehlídce Design Miami. Kolekce Metamorphosis vzbudila zájem sběratelů i kritiků a v expozici se doslova dveře netrhly. To je však prý teprve začátek těsnější spolupráce českého designéra a španělské galerie. Do budoucna chystají další společné projekty. S ohledem na to, že Side pomohla například kariéře slavné nizozemské designérky Sabine Marcelis, máme se na co těšit.

2 Yinka Ilori

Pestrobarevná instalace pop-up prádelny sestavené z kostiček Lego v Londýně nebo multifunkční skatepark v Miami. To jsou jen dva z mnoha projektů britského designéra, jehož tvorba loni plnila stránky prestižních magazínů po celém světě. Jeho uvolněný design, navazující na tvorbu skupiny Memphis, má mnoho podob. Vstupuje do veřejného prostoru, stimuluje kreativitu a zvídavost široké veřejnosti, přináší radost do šedých ulic světových velkoměst. Yinka Ilori je poslem nového zodpovědného designu, který aktuálně vystavuje i v rámci instalace Listening to Joy v muzeu Victoria & Albert Dundee.

3 Jiří Krejčiřík

Mladý a nadějný, se spoustou zkušeností se sklářským i nábytkářským řemeslem. Rok 2021 byl pro českého designéra startem k mezinárodním úspěchům.

V rámci své autorské instalace na Designbloku 2021 trpělivě vysvětloval každému návštěvníkovi koncepci svítidel Luna a nábytkové kolekce Nouveau. Bývalý student fakulty Ladislava Sutnara v Plzni a později asistent předního sklářského výtvarníka Ronnyho Plesla je svou tvorbou stoprocentně zaujat. Tomu také odpovídají jeho úspěchy. Kromě toho, že si za svou instalaci odnesl novinářskou cenu, zaujal i zahraniční veřejnost. Během Salone del Mobile představil monumentální stoly v milánské galerii Rossany Orlandi a za pár dní vystavil kolekci Nouveau v pařížské galerii BOON_ROOM.

4 Andrés Reisinger

Argentinskému designérovi Andrési Reisingerovi se loni podařilo prodat autorský virtuální nábytek během několika málo minut za ohromující částku téměř půl milionu dolarů. Reisinger byl tak vůbec prvním designérem, který zpeněžil nábytek ve formě tokenu NFT, a přiblížil tak roli návrháře a možnosti jeho výdělku k novému milníku. Součástí kolekce bylo deset kusů nábytku v digitální podobě, které autor prezentoval pod názvem The Shipping na dokonale estetických počítačových vizualizacích. Budou si v budoucnosti designéři vydělávat prodejem neexistujícího, čistě virtuálního nábytku? Andrés Reisinger je lídrem nové generace, která toho může dosáhnout.

5 Jakub Pollág

Poté, co ukončilo činnost studio deFORM, vrhl se Pollág na produkci malých kolekcí interiérových solitérů. Značka zeitgeist.limited, kterou Jakub Pollág před nedávnem založil, si klade za cíl produkovat vysoce sofistikovaný interiérový design s důrazem na kvalitu materiálů a jejich řemeslné zpracování. Design pro náročné zahrnuje celé spektrum předmětů od ručně foukaných sklenic přes geometricky tvarovanou lampu a keramickou vázu až po masivní dřevěný nábytek. Ten Pollág naposledy rozšířil ve své kolekci Solid, představenou v interiérech nového showroomu Depo v pražských Holešovicích během loňského Designbloku. Jednoduchá kompozice a masivní dřevo nechaly vzniknout sebevědomému designu, který má podle nás velkou budoucnost.

Nejzajímavější počiny z oboru architektury, módy, umění i gastronomie najdete v našem výběru Best of 2021, který je součástí tištěného vydání Dolce Vity 1-2/2022. Náš výběr v dalších kategoriích naleznete zde.

Sdílejte na
Related posts