Sklárna Moser má nového uměleckého ředitele. Stal se jím český designér Jan Plecháč. Své kreativní vize promítne nejen do produktového portfolia, ale také do spolupráce s českými i zahraničními umělci a výtvarníky. Všechny jeho kroky mají vést k jedinému cíli, aby lidé po moserovských dílech opravdu toužili.

Jan Plecháč vystudoval Ateliér architektury a designu na pražské UMPRUM pod vedením Jiřího Pelcla. Kariéru mu odstartovala drátěná křesla Icons, která navrhl v rámci své diplomové práce. Jeho prezentace byla tak působivá, že k sobě záhy přitáhl mezinárodní pozornost předních galeristů, institucí a výrobců. To Jana obratem katapultovalo mezi špičky užitného designu. Od té doby navrhuje sériové produkty pro světové značky jako Cappellini, Menu, La Chance, Lasvit nebo sběratelské kusy na pomezí designu a umění pro galerie Mint Shop, Rossana Orlandi či na míru řadě privátních klientů. Od roku 2011 sdílel studio a tvořil v tandemu s designérem Henrym Wielgusem, v roce 2020 se osamostatnil a založil vlastní studio. Společným prvkem Plecháčova různorodého portfolia je jeho experimentální přístup k tvorbě. V produktovém i interiérovém designu je pro něj vždy nejdůležitější celkový koncept. Je držitelem ocenění Czech Grand Design a Elle Decoration International Award.

Karlovarskou sklárnu Moser založil rytec a obchodník Ludwig Moser v roce 1857, Jan Plecháč je prvním kreativním ředitelem, který přichází vést portfolio firmy se 165letou tradicí zvenčí. „Být uměleckým ředitelem Moseru je pro mě velká výzva. Vážím si řemesla a tradic, které pro mě symbolizuje. Obdivuji zručnost a soustředěnost našich sklářů. Zároveň si uvědomuji, že se doba mění a že by se tento vývoj měl odrážet i v dílech sklárny. A právě na mně je najít její novou cestu. Dát dílům duši, kterou budou lidé milovat,” říká o své roli Jan Plecháč.

Velký rozhovor s Janem Plecháčem si můžete přečíst zde: Designér zachránce: S Janem Plecháčem o životě a tvorbě

Sdílejte na
Related posts