Nový obchod neziskového projektu Bohéma vás naučí nosit české dědictví s hrdostí

Patrik Florián | Design, Interiéry, Móda | 23/05/2022

Neziskový projekt Bohéma, který v Češích probouzí národní hrdost skrze trika a další předměty s pečlivě vybranými motivy, otevřel vlastní obchod a galerii v MacNevenově paláci.

S nápadem na vlastní značku přišli Eliška a Oldřich Neubergerovi v roce 2018 u příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa. Chtěli dát najevo, že si váží svobody i historie českého národa, ale nenašli vhodné oblečení, které by hrdost reflektovalo s pokorou, úctou a ještě vkusně.

O rok později už skrze improvizovaný e-shop prodávali první trička s motivem selky od dua Tomski&Polanski, fotografií Václava Havla od Ondřeje Němce a s trikolorou ve tvaru stužky. „Ten zájem nás dojal. Prvních tisíc objednávek jsem zabalila v obýváku, pak jsme se přesunuli do garáže. Dnes nabízíme přes 50 originálních motivů na tričkách, mikinách, plátěných taškách – z biobavlny a v evropské produkci –, ale také kurátorský výběr knih, upcyklované sklenice a kožené výrobky z českých řemeslných dílen. Bohému už hrdě nosí takové malé okresní město,“ pochvaluje si Neubergerová, pro niž je zasádní fungovat jako neziskový spolek. „Část zisku věnujeme vybraným nadacím nebo je investujeme zpět. Zisk z minulého roku šel na přestavbu této prodejny,“ dodává. Tu manželé otevřeli letos v dubnu v přízemí MacNevenova paláce, který se v 19. století stal centrem českého obrozenectví (žili zde F. Palacký a F. L. Rieger).

O přestavbu, v rámci níž vznikl variabilní obchod a v zasklené části dvorku ještě malá galerie, se postaraly Adéla Lipár Kudrnová a Petra Stein.

Kromě grafických motivů, uměleckých děl a fotografií nabízí značka základní trika a mikiny s českými státními znaky. Obléct se tak můžete do polotrika s českou vlajkou či mikiny s československým lvem (komerční použití aktuální podoby malého českého znaku je zakázáno).
Zastřešená část dvorku s kašnou a pohovkou od značky Modernista slouží jako prostor k odpočinku a galerie, kde se budou každého čtvrt roku střídat umělecké výstavy. Kurátorkou zahajovací výstavy „České dědictví“ se stala akademická malířka Ditta Jiřičková a studenti jejího ateliéru na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity.

Motivy a více informací o prodejně najdete na mojebohema.cz.

Foto | Honza Zima
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné