Ohňostroj experimentů s inovativními eko materiály nebere konce. Pokud nové trendy sledujete, pak vám asi neuniklo, že jeden přírodní zdroj se zdá víc než slibný a že s ním pracuje čím dál více designérů. Jde o mycelium, které si mnozí dokonce sami pěstují.
Nadšenými mykology-samouky se stali například Eva a Marcel Mochalovi
ze studia LLEV, kteří vypěstovali kolekci interiérových doplňků Myceelium – stolek i svícen jsou zatím v prorotypu. Oba svorně vypočítávají kladné vlastnosti tohoto unikátního materiálu: „Naší vášní jsou houby i jejich sběr a když jsme ji spojili s touhou experimentovat, došli jsme do míst, o kterých jsme nevěděli, že existují. Díky tomu se nyní orientujeme na pěstování designu s pomocí největšího organismu na světě – mycelia. Nejsme první ani poslední, kdo pracuje s touto biologickou technologií, která doslova roste pod našima nohama, ale cítíme, že naší úlohou je dělat u nás myceliu osvětu. Jedná se o 100% přírodní materiál, který je relativně lehký, ale přitom silný, odolný a do posledního zbytku rozložitelný, a to i v případě, kdy ho namícháme s odpadem zemědělských plodin nebo dřevěných pilin z truhlárny. Také je nehořlavý, proto je možné jej využít ve stavebnictví jako izolační a tepelný prvek. Houbové království nabízí nekonečné možnosti také v čištění odpadních vod. Už i značky jako Ikea nebo Dell začaly u některých výrobků využívat mycelium místo polystyrenových výplní. To je úžasné! Obrovský skok. Ruční výroba z mycelia je pro nás jedinečnou ukázkou morální výroby produktu, jeho udržitelnosti a citlivosti k životnímu prostředí.“
Podobnou cestu zvolil i nizozemský designér Morgan Ruben, jehož světelná instalace Folium se brzy díky biotechnologické společnosti Grown Bio dočká výroby a už je možné si ji také objednávat. Autor poukazuje především na moment, na který nejsme doposud u nábytku a doplňků zvyklí a který je dobré si uvědomit. A na to, že je materiál živoucí, což je uprostřed našich urbanizovaných životů dost poetické.
„Houbové kolonie tráví organickou hmotu, v tomto případě konopné vlákno, a mycelium ve formě plísně vyroste do požadovaného tvaru Folia na hliníkové formě. Svoji strukturou připomíná skutečný list i s jemnou sítí vnitřních žil. Experimentováním s teplotou, světlem, vlhkostí a časem lze tento přírodní materiál manipulovat do jakéhokoli požadovaného tvaru a barvy. Mycelium samo o sobě má drsný vzhled. Kladu si však za cíl jej přeměnit na prémiový materiál podobný mramoru,“ svěřuje se se svojí ambicí Morgan Ruben.
Mycelium plánuje využívat také nový dodavatelský řetězec pro veganskou kůži, který chce spustit výrobu materiálu Mylo v komerčním měřítku. Rozhodli se ho společně založit velké značky Adidas, Stella McCartney, Lululemon a módní koncern Kering, což představuje největší mezinárodní dohodu zaměřenou na vývoj uvedení biomateriálu na masový trh. Svým vzhledem Mylo konkuruje zvířecí kůži, ale proces výroby vytváří méně skleníkových plynů, spotřebovává méně vody a přírodních zdrojů, než kolik se podílí na chovu hospodářských zvířat. A na rozdíl od syntetické kůže nepoužívá žádné plasty na bázi ropy, při výrobě se neprodukuje ani uhlík.
„Biomateriály se doposud objevují spíš v jednorázových výrobcích nebo projektech muzejního charakteru. Rádi bychom, aby to Mylo změnilo a brzy ho mohly každý den nosit miliony a desítky milionů lidí,“ rýsuje budoucnost Jamie Bainbridge, viceprezident společnosti Bolt Threads. Na oplátku za své investice budou mít značky konsorcia výhradní práva k používání této alternativy kůže. První produkty se mají na trh dostat již letos.
O novém biomateriálu francouzského luxusního domu Hermès se můžete dočíst zde.