5 2 2025 Architektura
Text Eliška Vrbová
Foto Lenka Némethová

Ke stavbě Babylonské věže přirovnávají slovenští architekti ze studia BEEF práci na interiéru bytu ve švýcarském Nidau.

BEEF Nidau

„Přišli jsme do prázdného a ošuntělého bytu v tříposchoďovém domě ze šedesátých let s přímým výhledem na meandr ramene řeky Zihl,“ vzpomíná na první dojmy z návštěvy ve švýcarském Nidau nedaleko Bernu architekt Rado Buzinkay. Dispozice prostoru podle něj fungovala dobře, jen chodba působila tmavě a na první pohled ho zaujalo umyvadlo umístěné mezi ložnicemi. Právě tento prvek se slovenský architektonický ateliér BEEF rozhodl v bytě ponechat.

„Projekt jsme kreslili během pandemie, takže nám přišlo celkem vhodné, aby umyvadlo v chodbě zůstalo. Povýšili jsme ho ale na objekt,“ upřesňuje Rado a dodává, že takové řešení rozšiřuje tradiční chápání dispozice a nabízí otevřenější přechod mezi jednotlivými zónami. Ty jsou v bytě s plochou 114 metrů čtverečních celkem tři a propojují je dva unikátní truhlářské prvky vyrobené na míru — jedním z nich je kulatý otvor vedoucí ze vstupní haly do denní části. Kromě toho, že opticky zvětšuje chodbu a slouží jako praktický ­nábytek, je také součástí jídelního sezení. „Toto místo v samotném středu bytu si na čtení a hraní oblíbila zejména nejmladší obyvatelka,“ prozrazuje architekt.

Druhým specifickým truhlářským prvkem je hranatý portál oddělující denní a noční zónu. Právě v něm je umístěné umyvadlo z přírodního kamene. Průhled skrz oba portály je důležitým aspektem návrhu — vzniklo tak plynulé vizuální propojení jednotlivých funkčních zón, což zvyšuje pocit vzdušnosti a otevřenosti prostoru. Díky velkorysým proskleným plochám v kuchyni a obývacím pokoji se celá denní část přirozeně přesouvá na terasu s výhledem na kanál a světlo tak může plynout celou hloubkou interiéru.

Ačkoliv byt využívá původní striktní rozdělení půdorysu, architekti Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík a Ján Šimko od začátku věděli, že budou chtít změnit polohu kuchyně. Ta se po rekonstrukci stala centrem bytu, přece jen klíčovou roli sehrává i v rodinném životě. „Svojí omezenou výměrou a polohou nepůsobila původní kuchyně adekvátně k velikosti půdorysu. Přesunuli jsme ji do hlavního prostoru propojeného s obývacím pokojem a s jídelnou se sezením ve zmíněném kruhovém otvoru. Z té původní jsme vytvořili takzvanou černou kuchyň, což je skrytý prostor, kde je možné elegantně schovat praktické potřeby do domácnosti. Tím se zachovává minimalistický vzhled, čistota a funkčnost bez narušení estetiky,“ vysvětluje Rado.

Byla to skutečně precizní a strukturovaná práce. Místy to byla i multikulturní akce. Majitelé bytu jsou Rakušan a Švýcarka z francouzsky mluvícího kantonu. Realizační firmy pocházely z různých dalších kantonů a truhlář ze Slovenska. Někdy se tu tedy mluvilo až čtyřmi jazyky najednou.

Rado Buzinkay

Více info na beef.sk.

Sdílejte na
Related posts