Kde hledat inspiraci pro udržitelný rozvoj měst? Amsterdamský krajinářský architekt Ton Muller a tuzemský krajinářský architekt Štěpán Špoula přinesou v rámci dvojpřednášky z cyklu KRA/JINÁ 5. prosince od 19:00 ve Velkém sále kina Světozor komplexní pohled na propojení urbanismu, přírody, ekologie a udržitelnosti.
Cyklus přednášek a diskuzí z cyklu KRA/JINÁ během roku představil vybrané hosty z tuzemské i světové krajinářské scény reprezentující progresivní, autorské přístupy. Nosným tématem letošního ročníku sedmi inspirativních přednášek je realizace krajinářských úprav a staveb vedoucích k zachování a rozvoji biodiverzity v krajině i ve městech.
Poslední letošní přednáška spolku Kruh, který se od roku 2001 věnuje osvětě v architektuře, představí ve čtvrtek 5. prosince od 19:30 městského krajinářského architekta z Amsterdamu Tona Mullera a tuzemského krajinářského architekta Štěpána Špoulu, autora významných realizací v Kadani. Posluchači z řad odborné i laické veřejnosti si vyslechnou přednášku o udržitelném přístupu ozeleňování měst nejrůznějšími způsoby na místech, kde by pravděpodobně tento přístup neočekávali.
Ton na přednášce představí aktuální projekty v Amsterdamu, jako jsou dešťové zahrady, městské parky, plány zelené infrastruktury, obytné projekty a přestavby ulic. Tyto realizace ukazují, jak zásadní roli mají rostliny pro města budoucnosti, reflektují jejich přirozené prostředí a podstatu dřevin i stromů.
Když se řekne Amsterdam, tak si asi mnozí z vás představí pole plné květin, především tulipánů. Právě na tuto tradici květinového designu a veřejné výsadby navazuje tvorba Tona Mullera, kterou rozšiřuje o inovativní přístupy a experimenty. Muller si klade za cíl vytvořit obyvatelné zelené městské prostředí. Ke svým projektům přistupuje strategicky a bere v potaz náročné podmínky klimatických extrémů hustě zastavěných měst.
Jak můžeme dosáhnout rozsáhlého ozelenění měst způsobem, který je klimaticky odolný, dlouhodobě udržitelný, proveditelný a podporuje diverzitu?
Městské prostředí vyžaduje specifický přístup – ať už jde o výběr rostlin, volbu půdy nebo z dlouhodobějšího hlediska plánování údržby. Díky propojení urbanistů, ekologů a architektů a své 25leté praxi vytváří Muller městské krajiny orientované na přírodu. Nejen ve své profesní kariéře, ale i na akademické půdě se věnuje tématům jako je biodiverzita, městské klima, hospodaření s vodou, zdraví a budování komunity. Tento přesah umožňuje vznik dlouhodobě udržitelných realizací s minimálně náročnou údržbou, která nezatěžuje správu města.
Přednáška tuzemského architekta Štěpána Špouly se soustředí na roli řeky a pochopení jejího významu ve městě. Štěpán Špoula stojí například za realizací oceněných projektů v Kodani – Nábřeží Maxipsa Fíka (2012) a Loeschnerova náměstí (2015). Jako první inicioval soutěže krajinářské architektury v ČR formou interaktivního soutěžního workshopu. Dále se také spolupodílel na vzniku knihy Města naruby: vágní terén, vnitřní periferie a místa mezi místy (2020).
Jako nosné téma své přednášky si Špoula zvolil roli řeky ve městě. Její pochopení dle jeho slov vyžaduje neustálé „pohybování se na hranicích“ – mezi obory, sektory, správními hranicemi, různými perspektivami, měřítky a způsoby uvažování. Jako hlavní vodítko v tomto komplexním prostoru funguje samotná krajina, naslouchání přírodním procesům a zohlednění žité zkušenosti na konkrétních místech.
Dvojpřednáška s názvem Ozeleňování měst s amsterdamským krajinářským architektem Tonem Mullerem a tuzemským krajinářským architektem Štěpánem Špoulou nabídne posluchačům pohled na komplexní uchopení veřejného prostoru a udržitelnou péči o něj tak, aby vzniklo příjemné zelené městské prostředí sloužící jeho obyvatelům.
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince od 19:30 hodin ve Velkém sále kina Světozor. Vstupenky jsou k dispozici přímo v kině nebo na stránkách www.kruh.info.