Loňský rok byl pokračující tvrdou zkouškou odolnosti pro všechny restaurace, bistra, hotely i penziony po celém světě. Přes nervydrásající nejistotu do oboru vstoupilo pár odvážlivců, jež jsme na našich stránkách vyzdvihli. A je potěšující, že všichni pokračují dál.
1 Giang Ta & Khanh Ta
Promovaní inženýři, bratři Ta původem z Vietnamu, obohatili loni pražskou gastro mapu již o svůj třetí podnik. Po restauraci Gao Den ve Stodůlkách a casual fine-diningovém projektu Taro na Smíchově otevřeli v květnu na Brumlovce podnik Dian, což v překladu znamená „jít jíst“. Koncept jejich nové restaurace spočívá ve vietnamském stylu stolování – tedy podávání jídla doprostřed stolu, aby host mohl ochutnat od všeho trochu. V obědovém menu lze najít tradiční vietnamské speciality, jako je pho bo či bun bo nam bo, večerní menu je ve znamení moderní interpretace asijských pokrmů jako knedlíčky bao, softshell krab či rendang. „Abychom podtrhli gastronomický zážitek, naši kuchyni jsme ponechali zcela otevřenou,“ vysvětlil nám koncem dubna, ještě před otevřením podniku, Giang Ta. „Pro realizaci interiéru jsme si vybrali studio Kist Design. Chtěli jsme, aby splňoval tři hlavní požadavky – odkaz na Vietnam, důraz na přírodní prvky a aby formoval živou atmosféru.“ Inspiraci hledají bratři mimo jiné na sociálních sítích, v zahraničí, ale také u domácího stolu svých rodičů. Na svých gastro výletech zkouší všechno – od michelinských restaurací po jednoduchá pouliční bistra. Khanh má za sebou kromě stáže v Culinary Arts School v Saigonu také zkušenost z hanojských bister.
2 Hotel Shiroiya
Jedním z nejzajímavějších hotelů, o nichž jsme loni psali, je Shiroiya v japonském městě Maebaši. Architekt Sou Fujimoto doplnil celkem fádní budovu o objekt pokrytý zelení a ve vnitrobloku vytvořil iluzi kopcovitého terénu. Pokoje v nové části nechal ztvárnit řadou velkých jmen designu a umění, jako je nedávno zesnulý konceptualista Lawrence Weiner, architekt a designér Michele De Lucchi či návrhář Jasper Morrison. Tím však umělecká jízda hotelu neskončila. O Vánocích jeho vstupní foyer ozdobila bláznivá instalace z 2500 pestrobarevných gymnastických kruhů umělce Kenga Kita.
3 Marek Fichtner
Pod jeho vedením servíruje restaurace Červený jelen v pražském paláci Špork originální kombinaci zážitkové gastronomie a kvalitní architektury.
Je stěžejní postavou jednoho z nejambicioznějších gastronomických projektů v Praze. Svérázná přestavba bývalé anglicko-československé banky v Hybernské ulici podle Stanislava Fialy pojme až tisíc hostů na čtyřech patrech, kde láká na výborně načepované plzeňské pivo, prémiové japonské steaky Wagyu z grilu Inferno, vlastní pálenky, ale hlavně moderní středoevropskou gastronomii (doporučujeme tradiční rakouský tafelspitz či dvanáct hodin pečený brisket). Loni navíc Fichtner úspěšně odstartoval degustační tříchodové večeře v intimním prostoru bývalého bankovního trezoru.
4 Beskydy
V květnu jsme pro náš cestovatelský speciál prozkoumali Beskydy a zdá se, že jsme naší reportáží „otevřeli stavidla“.
Itinerář nám kromě vyhlášených míst, jako jsou Pustevny (na obr. interiér Nového Libušína, replika původní stavby od Dušana Jurkoviče), Valašské muzeum v přírodě či socha Radegasta, určoval hojný výskyt současné architektury (dvorním architektem regionu je Kamil Mrva). Nové projekty původní horskou výstavbu elegantně doplňují o nové galerijní prostory, designové kavárny a restaurace nebo hotely a penziony, v jejichž interiérech se snoubí tradice se současným designem. Nezapomeňte navštívit Čeladnou, Trojanovice nebo Rožnov pod Radhoštěm.
5 Kocanda
Areál bývalé keramičky Kravsko nedaleko Znojma má za sebou zajímavou historii a aktuálně také první etapu vydařené konverze. Během ní se původně zájezdní hostinec Kocanda díky majitelům a architektům z ateliéru ORA proměnil v elegantní penzion pro zážitkovou turistiku. Práce na konverzi rozsáhlého areálu, který se skládá z objektů “z různých dob a rozmanitých funkcí, však zdaleka neskončily. „Postupujeme tak rychle, jak jsme schopni. Minulý rok jsme dokončili další část s ubytováním v budově, kde bývala sádrovna a magacín, prostor na snídaně a sál v budově třídírny a nyní dokončujeme budovu pro recepci v bývalé točírně,“ popisuje projekt architektka Barbora Hora.
Nejzajímavější počiny z oboru architektury, módy, umění i gastronomie najdete v našem výběru Best of 2021 zde.