Když jsme před lety mluvili ve Zlíně s designérem a architektem Františkem Crhákem, několikrát během rozhovoru si povzdechl, že Zlín je krásné město, ale je na konci republiky a nikomu se do něj nechce jet. Měl pravdu. Z Prahy je to opravdu daleko, navíc neleží na hlavní železniční tepně, a tak se nevyvarujete přestupům. Když se ale rozhoupete a do města, které na přelomu 19. a 20. století vybudoval továrník Baťa, vyrazíte, nebudete litovat. Všichni místní, s nimiž jsme během focení reportáže hovořili, si pochvalovali, jak se tvář Zlína za posledních pět let změnila. Vyrostla tu spousta nových podniků, revitalizoval se veřejný prostor (takovým výrazným počinem v této oblasti je Gahurův prospekt a sady Komenského) a čilým životem tepe také univerzita, hlavně pak Fakulta multimediálních komunikací, jejíž studenti stojí za akcemi jako Fashion Point nebo Zlín Design Week. Zlínský fotograf Libor Stavjaník tvrdí, že je to stejně Baťovou zásluhou. Přivezl sem pracovité a kurážné lidi, jejichž potomci vysoko posazenou laťku nehodlají posouvat směrem dolů.

LA VILLA → Stráže 3661, lavilla.cz
V roce 1941 postavil architekt Vladimír Karfík vilu pro jednoho z ředitelů Baťova koncernu a dědečka Václava Havla, Huga Vavrečku. O více než 70 let později se domu, poničeného střídajícími se nechtěnými obyvateli, ujal Josef Pleskot a během dvou let trvající důkladné rekonstrukce jej proměnil na perlu zlínské gastronomie. Kromě repasování původních prvků je autorem přístavby v podzemní části s prosklenou zimní zahradou a vstupem na nově vybudovanou terasu. Zatímco místní kuchyni kraluje Petr Samsonek, exteriérům i interiérům restaurace české umění.

PLAYBAG → Jateční 523, playbag.cz
Na úplném konci továrního areálu na kraji města najdete původní zlínskou značku (dílna a showroom), která funguje od roku 2008 pod taktovkou designéra Aleše Locha. Kolekce tašek a batohů loni doplnila řada PLAYBOT, městské kecky, které se vyráběly v místní továrně. Nejnovějším Alešovým projektem je kolekce Radiance, průhledné tašky, vaky i kabelky z lehce rozložitelného polyetylenu, která je reakcí na popularitu klasické modré tašky IKEA.

INFOPOINT → Nad Ovčírnou II. 1295, fb.com/infopoint.batovskeho.bydleni
Pro tvůrce z ateliéru Ellement je důležitá popularizace místní architektury a jejího dědictví. Jedním z výstupů tohoto zaměření se stala například výstava „Můj baťovský domek“. Členové kanceláře jsou angažováni v občanském sdružení aArchitektura, která pořádá autorské přednášky, prohlídky a v jednom z domků, v němž mají ateliér, od roku 2015 provozují infopoint baťovského bydlení, který je určen jak pro návštěvníky města, tak pro samotné obyvatele.

BŮRGER → Školní 3362, fb.com/burgerzlin
Nejen studenti míří dennodenně na snídani, rychlý, ale chutný oběd nebo večeři do bistra Bůrger. Podnik, který přímo sousedí s revitalizovaným Komenského parkem, a může tak při hezkém počasí sloužit jako start point pikniků, staví na kvalitních surovinách – hovězí maso Angus, jehněčí, bezlepkové i vegetariánské burgery, saláty, bruschetty, denně pečou vlastní čerstvé bulky. Odpadky, které vám po jídle zbydou, jsou ekologické.

COURAGE → Soudní 1, Zámek, courage.cz
Od července 2016 funguje na zlínském zámku (stojí přímo uprostřed města mezi továrním areálem a historickým centrem) butik Courage s módou, šperky a doplňky od českých návrhářů. Na černých kovových štendrech v interiéru od Honzy Pavézky z ateliéru Ellement tu vedle sebe visí Josefina Bakošová, Leeda, Soolista, mezi šperky pak najdete Kláru Šípkovou či Honzu Vlasáka. Novým nápadem majitelky Ivety Stavjaníkové je „vitrine de recyclage“, v níž za nižší ceny prodává ojedinělé kousky ze starých kolekcí. Ivetino motto „Kuráž vystoupit z řady“ se promítlo také do vyskočeného „o“ v logu obchodu.

TIPY OD MÍSTNÍCH: JOSEF KOCOUREK
Působí v Ústavu marketingových komunikací a jako ředitel Komunikační agentury při Fakultě multimediálních komunikací UTB. Je zakladatelem Zlín Design Weeku. Na jeho pořádání se od A do Z podílejí studenti fakulty, za což pak dostanou do indexu kýžené tři kredity. Kromě tematických výstav a prezentací designérů je součástí akce také konference Design a marketing. Co byste si podle něj neměli ve Zlíně nechat ujít?

Na pracovní schůzky chodím nejraději do Kavárny Továrny v jedné z budov bývalého baťovského areálu.

Na pohodový páteční večer s přáteli bych doporučil nově otevřený wine & food shop Lavite plný italských lahůdek a kvalitního vína. Modernímu interiéru studia Chládek architekti dominují velké police s vínem členěné do čtvercového rastru.

Red Brick Design Shop v přízemí Baťova institutu 14/15 nabízí také tvorbu našich studentů.

S dětmi často a rádi vyrážíme do zlínské zoo, která je podle mě nejkrásnější u nás.

Sdílejte na
Related posts