Pro dubnové vydání Dolce Vity jsme zvolili téma blízkosti a sousedství.

Společně se podíváme, jakým směrem se ubírá současný slovenský design, jaká „exportní“ architektura se staví v Polsku, čím se ve Vídni ve svém studiu obklopuje kreativní ředitel českého TONu a také navštívíme výjimečnou brutalistní stavbu Památníku Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, kde jsme dostali příležitost nafotit speciální módní editorial. Směřuje ze tmy ke světlu a symbolicky tím vzdává hold minulosti a zároveň tím, doufejme, vystihuje i naši současnost. Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc o tvorbě architekta Dušana Kuzmy, podle jehož odvážného návrhu byl v roce 1969 postaven, pak vám vřele doporučujeme vyhledat si starší díl dvanáctidílného seriálu Ikony. Dokumenty o zlaté generaci slovenských architektů, které můžete zhlédnout v archivu RTVS, jsou vizuálním stylem vyprávění určené především mladému divákovi, který výrazná architektonická díla ze 60. a 70. let minulého století většinou nezná, nahlíží na ně novýma očima a oceňuje je ne z ideologických, ale čistě tvůrčích důvodů.

Na následujících 180 stranách najdete také hned několik článků, které prezentují mužský pohled na věc – na pivní sklo, sběratelský design inspirovaný architekturou nebo bonvivánstvím či na nábytek a doplňky z ohýbaného kovu.

Úvodník by neměl postrádat osobní komentář šéfredaktora a i tentokrát mám o čem psát. I když smutným tónem. Po téměř sedmnácti letech, které jsem v redakci Dolce Vity strávila, nastal čas se rozloučit a vydat se vstříc novým výzvám. Kdykoli se něco uzavírá a je jedno z jakého důvodu, člověk rekapituluje. Přesně se mi vybavuje moment, kdy mne před Vánoci 2004 přijímala tehdejší šéfredaktorka Nataša Jakovleva a ukazovala mi můj nový pracovní stůl zavalený papíry s tím, že můj předchůdce ho nestihl uklidit, protože zůstal na dovolené v Asii a už se nevrátil. Jako by to bylo včera. Jsem vděčná osudu, že jsem dostala příležitost mít svoji největší vášeň – objevovat všechno krásné a dobré – za svoji profesi tolik let a velké díky za to patří také vám, čtenářům i klientům Dolce Vity, že jste titulu věrní a že může stále růst a procházet progresí. A nesmím zapomenout ani na tvůrce, bez nichž by zase obsah časopisu nebylo jednoduché plnit, a obzvlášť mám radost z toho, že těch českých neustále přibývá. A to natolik, že by nebyl problém věnovat lokálním počinům celý rozsah každého čísla. Nezbývá mi než popřát mému nástupci, aby se mu spolu s vydavatelem povedlo dovést Dolce Vitu k jejímu dvacátému výročí existence, které má slavit v příštím roce, v té nejlepší kondici. Good luck!

Danica Kovářová
šéfredaktorka


Roční předplatné časopisu Dolce Vita za zvýhodněnou cenu nebo s dárkem v podobě dárkového setu Wella Professionals ELEMENTS Shampoo, Mask & Leave-in Conditioner v hodnotě 940 Kč objednáte zde:

Sdílejte na
Related posts