V showroomu se zlatnickou dílnou JK Jitka Kudláčková v budově Filadelfie v Praze na Brumlovce se rčení o zlatých českých ručičkách mění v realitu. Pod rukama šikovných zlatníků zde totiž tradičními způsoby vznikají opravdové skvosty. Rodinné zlatnictví založili před více jak třiceti lety manželé Mlynarčíkovi a vybudovali z něj prestižní značku.

„Při ruční výrobě zlatník vytváří šperk ze zlatých polotovarů, například drátu, plechu nebo takzvaného lenka, což je tyč s profilem 5×5 mm, nebo i slabší. Polotovar pak zlatník válcuje, řeže či protahuje,“ přibližuje práci ve zlatnické dílně Dušan Mlynarčík, který společně se svou ženou vybudoval firmu na tradiční prvorepublikové zlatničině.

Další možnost představuje metoda ztraceného vosku, kdy se šperk nejprve vymodeluje z vosku a model se pak promění ve zlatý polotovar, který se postupně dopracovává. „Ač využíváme i moderních technologií, k nimž patří například 3D tisk, ruční práce hraje vždy hlavní roli. Souvisí to již se zlatem samotným. Žádný jiný materiál nemá tak skvělé fyzikální vlastnosti, výborně se s ním pracuje a tradiční zlatničina je právě o zlatě,“ vysvětluje Dušan Mlynarčík důvody, proč se od počátku rozhodli jít cestou zachování tradiční zlatnické výroby. Nové technologie pomáhají třeba s opravami, vyladěním detailů, s jejichž jemností by si lidská ruka poradila hůře. Laser například umožňuje sletovat šperk koncentrovaným paprskem, a to třeba i v blízkosti kamene.

Výhodou ručně dělaného šperku je také to, že si můžete přizpůsobit jeho podobu. Zakázková výroba se těší oblibě především u snubních prstenů. Vždyť se také jedná o výjimečný životní krok a snubní prsten představuje určité zachycení jedinečnosti okamžiku do kousku kovu, který bude ruku zdobit ideálně do konce života. „Při výběru se můžete inspirovat již existující kolekcí, ale často se nám stává, že si snoubenci vyberou nějaký typ prstenu a při osobní návštěvě změní názor. Ony totiž prsteny vypadají na každé ruce jinak, proto je důležité vyzkoušet si různé typy. Jen tak najdete ten pravý pro svůj tvar ruky.“ Šperkaři následně podle vybraného typu prstenu zvolí tu nejlepší technologii a výrobní postup.

Více info najdete na jk.cz.

Sdílejte na
Related posts