Současné české umění a automobilový design se spojily díky Road to Expression, novému uměleckému projektu KodlContemporary a Porsche, který představuje fascinující fúzi umění a designu. O barevný gradient exteriéru Porsche 911 GT3 Touring se postaral Jan Kaláb, skleněné prvky v interiéru vytvořil Lukáš Novák a výsledné umělecké dílo zachytila objektivem Alžběta Jungrová.

Myšlenku celého projektu inicioval Jakub Kodl, zakladatel a majitel KodlContemporary, který se rozhodl oslovit výtvarníka Jana Kalába, který má již s podobným počinem zkušenost – v minulosti umělecky pojal karosérii své vlastní 911 z 80. let. „Porsche 911 je již samo o sobě uměleckým dílem. Když se navíc spojí se současným českým uměním, zahrnujícím skleněné objekty, nádech graffiti až po abstrakci a fotografii, vznikne z toho spojení dvou světů v dokonalé podobě,“ uvádí Kodl.

Kalábův gradient legendární 911, která letos slaví 60 let, začíná žlutou barvou, ta přechází do červené až temně modré, jenž se postupně zesvětluje. Tím se vytváří vizuální efekt připomínající plameny. Modrý odstín zůstává na střeše, není ze strany téměř vidět a opticky se proto může zdát, že přechází do černé.

Zvolené Porsche 911 GT3 Touring v sobě kombinuje sportovní techniku s atmosférickým motorem 4.0 litru o výkonu 510 koní a decentní design bez zadního křídla tak typického pro klasickou GT3. V běžném provozu dokáže vyvinout maximální rychlost až 320 km/h.

Umělecký sklář Lukáš Novák se soustředil na tvorbu skleněných fragmentů v interiéru. „Snažil jsem se vizuálním jazykem umocnit energii, kterou ve mně vůz vyvolává a kterou chci, aby vyvolával v člověku, jenž ho bude řídit,“ popisuje své dílo Novák.

Tvůrčí proces zakončila fotografka Alžběta Jungrová sérií snímků s exkluzivně upraveným Porsche v hlavní roli. Pro Jungrovou byla barevnost díla velkou výzvou, protože se ve své volné tvorbě soustředí primárně na černobílé fotografie a monochromatické zpracování.

Originální model Porsche 911 GT3 Touring sice má již svého majitele, ale veřejnosti se minulý týden představil v Pařížské 25 – v prostorách, ve kterých bude v roce 2025 otevřena galerie KodlContemporary. Následně bude unikátní vůz k vidění v českých či evropských ulicích.

Sdílejte na
Related posts