11 7 2025 Architektura

Trávíte léto ve městě? Potom nevynechejte Centrum architektury a městského plánování (CAMP) a jeho oázu v Emauzském areálu. Navštívit můžete nejen výstavu Praha zítra? Propojené město, ale také letní program, který propojuje architekturu, veřejný prostor, sport, film a další dobrodružství. Nová letní sezóna odstartuje již 15. července.

CAMP

Letos vás CAMP vezme na cestu napříč městem i jeho napjatě očekávanými proměnami – pěšky, lodí, tramvají, vlakem nebo třeba i na kole. Každá akce v programu je tak trochu jiným způsobem, jak objevovat Prahu z nové perspektivy. Ať už přijdete do CAMPu na letní kino, komentovanou prohlídku Prahou, přednášku o architektuře v hudebních klipech, výstavu o budoucnosti kolejové dopravy nebo si zaběhnout speciální zážitkový závod Archirun, máte se na co těšit!

Letní kino „na kolejích”

 

Úterky budou v CAMPu patřit oblíbenému letnímu kinu pod širým nebem. Letos se celý výběr filmů točí doslova kolem železnic. V duchu aktuální výstavy Praha zítra? Propojené město vás čekají legendární příběhy, ve kterých hrají důležitou roli právě vlaky. Formují města a krajinu, propojují vzdálené světy a ovlivňují lidské osudy. V ikonickém díle Jiřího Menzela, Ostře sledované vlaky, uvidíme, jak hlavní hrdina, mladý drážní elév Miloš Hrma, prožívá na venkovské železniční stanici nejen svou první lásku, ale i cestu k dospělosti. Film Vinnetou nás zavede daleko na Divoký západ, kde se v rozlehlé americké prérii staví trať pro „železného oře”napříč územím indiánských kmenů Apačů a Mescalero. Snímek Alois Nebel přenese diváky tak trochu někam mezi skutečností a přeludem. A to do místa, kde v železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách žije výpravčí, zmíněný Alois Nebel, poměrně tichý život, až do té chvíle, než jeho poklidné dny naruší podivné halucinace.

 

Ve filmu Před úsvitem dojedeme po kolejích až do Vídně, kde se dozvíme, jak se náhodné setkání dvou mladých cestujících ve vlaku může změnit v neplánované dobrodružství plné lásky a spontánních rozhodnutí. V komedii Mimořádná událost nahlédneme do světa úplně normálních lidí, kteří se ocitnou v extrémní situaci, a to v jedoucím vlaku, který nikdo neřídí. V neposlední řadě se ve známém japonském filmu Tajuplný vlak ponoříme až do tří příběhů najednou – za Japonským párem na výpravě za duchem rock’n’rollu, Italkou řešící převoz manželovy rakve do Říma a trojicí výtržníků, kteří skončí na stejném místě, kde začali. Na konci prázdnin se přeneseme s Harry Potterem do světa kouzel v Bradavicích a zjistíme, jaké dobrodružství začíná nástupem do vlaku na nástupišti 9 a ¾.

CAMP Tours: Pěšky, vlakem, tramvají, na kole, nebo třeba i na lodi

 

 

V létě se vydáme několikrát také na oblíbené CAMP Tours, aneb komentované prohlídky jedinečnými místy v Praze.  Tentokrát vyrazíme za architekturou dokonce pěti různými dopravními prostředky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pěšky, na kole, tramvají, vlakem a lodí. Návštěvníci se tak mohou těšit na komentované prohlídky městem způsobem, jaký běžně nezažijí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ lodí na na soutok Vltavy a Berounky či do Trojské kotliny, vlakem na odstavné nádraží v Michli, na kole po bývalých železničních tratích, tramvají do vozovny Hloubětín nebo pěšky na přestavované Masarykovo nádraží, do nepřístupných prostor Hlavního nádraží, do Centrálního dispečerského pracoviště Praha nebo také na Nádraží Praha-Smíchov, které se po plánované modernizaci stane již brzy dopravním terminálem 21. století. V doprovodu odborníků z CAMPu, IPR Praha a dalších hostů se tak podíváte tam, kam se běžně veřejnost nedostane.

 

Letošní CAMP Tours ukazují město a jeho rozvoj v souvislostech – a navíc z perspektivy různých dopravních prostředků. Nabízíme tak lidem nový pohled nejen na proměňující se Prahu, ale i na to, jak architektura, infrastruktura a způsoby, jakými městem cestujeme, ovlivňují náš každodenní život a formují veřejný prostor ve městě.

Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Archirun

 

V sobotu 23. srpna pořádá CAMP již třetí ročník unikátního závodu Archirun, který propojuje pohyb s architekturou a dává běhu po městě úplně nový rozměr. Nejedná se o typický závod na čas, ale především o jedinečný zážitek, který zavede účastníky na ikonická místa, která běžně míjí jen z ulice, do skrytých zákoutí, k architektonickým legendám i napjatě očekávaným novinkám. Na letošní trase otevře CAMP tentokrát účastníkům dveře do zahrad Emauzského opatství, Vyšehradských kasemat, Kongresového centra a sídla České televize na Kavčích horách. Nakonec je zavede i na Veslařský ostrov, odkud budou moci sledovat, jak se staví nový Dvorecký most. Celková délka trasy je naplánovaná na zhruba osm kilometrů a je vhodná pro všechny –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ běžce, neběžce, seniory i rodiče s dětmi. Děti do 15 let mají startovné zdarma.



CAMP navíc pořádá také pravidelné běžecké tréninky pod vedením zkušených trenérů z adidas Runners, které probíhají zdarma ve vybrané čtvrtky vždy od 18.00 se startem přímo v CAMPu. Přijďte se s námi připravit na Archirun nebo si alespoň zlepšit fyzičku!

Archirun pořádáme už potřetí a i letos chceme zprostředkovat výjimečný zážitek nejen tisícovce registrovaných běžců, ale i dalším zhruba 1 500 návštěvníkům, kteří během dne dorazí do CAMPu. Naším cílem je, aby si tento den užil opravdu každý – bez ohledu na to, jestli běží, fandí, nebo se jen náhodou zastaví cestou kolem. Společně s partnery jsme proto připravili pestrý celodenní doprovodný program pro všechny generace. Těšit se můžete na komentované prohlídky, výtvarné dílny pro děti i dospělé – včetně výroby limitovaného merche z edice Archirun 2025 – dětský koutek a další aktivity. Otevřena bude také výstava Praha zítra? Propojené město.

Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu

Pro děti

 


Kromě již zmíněného dětského programu na Archirunu, probíhají v CAMPu po celé léto také dětské příměstské tábory. Na nich se děti spolu se zkušenými lektory formou hry věnují tématům spojeným s městem, veřejným prostorem a architekturou. Zkoumají, vymýšlejí a navrhují řešení či nové využití pro konkrétní místa v Praze. Chodí si je obhlédnout, zjišťují informace o jejich historii a přemýšlí, jak by mohla vypadat třeba za dvacet let. Nebo si hrají na architekty a designéry a zkouší navrhnout a vytvořit ideální čtvrť, zastávku, metro či tramvaj. Letošní dětské kempy probíhají všechny v duchu aktuální výstavy Praha zítra? Propojené město, a proto jsou jedním z jejich hlavních témat možnosti hromadné dopravy. Děti se na nich budou tedy zabývat například i tím, jak a kam se po Praze pohybujeme? Jaké dopravní prostředky využíváme? Co to je 15 minutové město nebo třeba jak doprava ovlivňuje podobu a fungování celého města? 

 

Všechny tři turnusy jsou letos již plně obsazené, rodiče však již nyní mohou přihlašovat svoje děti na podzimní kroužek s názvem Město ve tvých rukou.

Výstava Praha zítra? Propojené město

 

 

Nejen po celé léto je také otevřena aktuální výstava Praha zítra? Propojené město, která představuje návštěvníkům komplexní téma rozvoje a budoucnosti kolejové dopravy až do roku 2050. Kolejová doprava zažívá všude ve světě renesanci – stává se rychlejší, udržitelnější a dostupnější formou městského, regionálního a dokonce i mezinárodního cestování. Ani Praha nezůstává pozadu. V následujících letech zde vzniknou desítky kilometrů nových tratí a tunelů pro vlaky, metro i tramvaje. Z Ústí na Hlavák jen za 26 minut? Propojená Praha s Evropou až ze 3 směrů? Nebo dokonce přímý železniční spoj z terminálů letiště Václava Havla až do centra? To vše je jen zlomek plánovaných změn, které zásadně zlepší cestování a každodenní život obyvatel. Přijďte se dozvědět víc na komentovanou prohlídku výstavy. 

 

Kompletní program a více informací k jednotlivým akcím najdete na: https://praha.camp/program

Sdílejte na
Related posts