Spolek KRUH završuje jarní blok svého letošního cyklu přednášek o architektuře s názvem Dialogy další dvojicí zahraničních architektů. Na červnové přednášce vystoupí francouzský architekt a pedagog Éric Lapierre z kanceláře Experience spolu se svým hostem Ahmedem Belkhodjou, zakladatelem portugalského ateliéru fala. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 2. června od 19h30 v CAMPu.
„Éric Lapierre i ateliér fala jsou známí svým důrazem na význam architektonických plánů, jejich grafické návrhy se stávají svébytným uměleckým dílem. Poutavé projekty ateliéru fala, inspirované kresbami švýcarského architekta Petera Märkliho, se staly velmi oblíbené a inspirativní pro studenty architektury po celém světě i u nás. Éric Lapierre se tématem významu ‚krásného‘ plánu zabýval před 3 lety v rámci kurátorování Trienále v Lisabonu.“ říká k vybraným hostům zakladatelka spolku Kruh a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.
Éric Lapierre je francouzský architekt, teoretik, kurátor, spisovatel a zakladatel pařížského studia Experience. Kromě své architektonické praxe také přednáší na francouzské ÉPFL, École d’architecture de la ville & des territoires Paris-Est a je také hostujícím profesorem na Harvardu. Ve své tvorbě se zaměřuje na teoretické problémy, které jsou podle něj jediným způsobem, jak udržet naživu architekturu jakožto prostředek vysoké kultury v běžných podmínkách současnosti. Od roku 2000 pravidelně publikuje texty o architektuře. Vydal např. průvodce po pařížské architektuře (1900–2008) či knihu Architecture of the Real (Le Moniteur, Paris, 2003). V roce 2019 byl jedním z kurátorů Trienále architektury v Lisabonu. Na pozvání spolku KRUH vystoupil před pražským publikem v roce 2017.
Kancelář Experience architekta Lapierra si klade za cíl rovnováhu mezi monumentalitou a obyčejností, nezbytností budovy a její hodnotou pro komunitu. Mezi její významné stavby patří umělecké centrum Le Point du Jour v Cherbourgu z roku 2008, která svou fasádou připomíná stříbrnou sůl dříve využívanou ve fotografii, zároveň celý projekt zásadně reflektuje v té době probíhající ekonomickou krizi. Jejich posledními výraznými realizacemi jsou studentská rezidence Chris Marker v Paříži nebo logistická platforma v Toulouse.
Ahmed Belkhodja je švýcarský architekt a spoluzakladatel portugalského ateliéru fala. Studoval na EPF Lausanne, CTH Göteborg, ETH Zurich a ETH’s Future Cities Laboratory v Singapuru. Kromě akademického vzdělání spolupracoval s Harry Gugger Studio v Basileji, Obra Architects v New Yorku a Atelier Bow-Wow v Tokiu. V roce 2013, hned po ukončení svého studia, založil v Portu spolu s Anou Luisou Soares a Filipem Magalhãesem ateliér fala. Ahmed vyučoval na několika institucích v Evropě včetně IUAV v Benátkách a Royal College of Art v Londýně. V roce 2019 byl tvůrcem zadání a členem komise české architektonické soutěže pro studenty vysokých škol Superstudio.
Práce ateliéru fala, inspirovaná dědictvím postmoderny, se vyznačuje originální kontextualitou a hravou formou i barevností, kterou tvoří až s překvapivou lehkostí. Svou tvorbu popisují jako „naivní architektonickou praxi“, jejíž práce sahá od soukromých rezidencí přes obchody, až po dočasné expozice a veřejné stavby. Krátce po svém vzniku slavili úspěch v Portugalsku v zahraničí. V roce 2019 představili jeho zakladatelé svou tvorbu brněnskému publiku v rámci festivalu Den architektury, který pořádá spolek KRUH.
Dialog francouzského architektka Érica Lapierra se švýcarským architektem Ahmedem Belkhodjou se uskuteční ve čtvrtek 2. června 2022 od 19h30 v Centru architektury a městského plánování. Vstupenky na akci lze zakoupit v síti GoOut.
Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.
Více informací najdete na stránkách kruh.info.