Muzeum, jež samo o sobě na první pohled připomíná vykopaný archeologický artefakt… Tak by se dala popsat budova, kterou navrhla turecká architektonická kancelář Yalin Mimarlik pro vykopávky města Trója. Výrazná kostka s fasádou z dooranžova zbarveného cortenu přináší na čtyřech patrech svědectví o historii tohoto legendárního místa.
Po více než čtyři tisíce let byla Trója, legendární město z Homérovy Iliady, svědkem různých civilizací. Určit její polohu se podařilo až na konci 19. století – poté, co kolem roku 1870 začal v okolí pahorku Hissarlik v Turecku svoje první archeologické výkopy objevitel Heinrich Schliemann. Historii Tróje, její přírodní, kulturní a archeologickou hodnotu od konce roku 2018 představuje Troy Museum, které se nachází 800 metrů od vykopávek.
Soutěž na návrh muzea vyhrálo turecké studio Yalin Mimarlik, které se inspirovalo myšlenkou „vykopaného artefaktu“. Budova ve tvaru krychle o rozměrech 32 x 32 metrů má proto fasádu z cortenu, který časem získává esteticky působivou rezavou patinu. Svou barvou i tvarem se tak stala nepřehlédnutelnou dominantou krajiny. Expozice začíná v suterénu, kam návštěvník sestupuje po široké rampě, samotná výstavní plocha (čítající 3000 metrů čtverečních) je pak rozdělena do čtyř podlaží. Na střeše budovy se nachází terasa nabízející výhled na krajinu v okolí vykopávek, vysazené olivovníky v zahradě zase dávají pocítit, jaký byl asi život a atmosféra v homérovském městě.
Vstup do muzea byl umístěn do suterénu, stejně jako některé funkce potřebné pro samotný provoz. Vedle kavárny, restaurace či obchodů se tady nacházejí i laboratoře restaurátorů a rozsáhlé depozitáře pro archeologické nálezy z Tróje a dalších míst. Do vyšších pater pak návštěvníky vedou menší rampy, které vždy nabízejí výhled do následující i již absolvované části, aby poskytly co nejvíce možností srovnání.