Mladá architektonická dvojice Anna Svobodová a Ondřej Blaha a mladý pár, který potřeboval více soukromí pro společný život ve dvou, se bez bázně pustili do rekonstrukce jednoho patra vícegenerační secesní vily. Barevný i materiálový koncept interiéru bytu postavili architekti na výrazných kusech vestavěného nábytku, který pojali jako autorské výtvarné objekty. Prohlídka třípokojové enfilády začíná…
Důležitým a hodně diskutovaným tématem tohoto projektu se stal návrh dělicí stěny se vstupními dveřmi, která rozděluje přístupovou schodišťovou halu a zásadně mění její proporci. Architekti se nebáli vytvořit výrazově i tvarově silnou novou vrstvu, která pracuje s různými typy skel a zrcadly a s barevností tmavě mořených stropních trámů. Její geometrie je mírně zešikmená a natáčí zrcadlovou plochu do těžiště podesty. Stává se objektem, sochou, která sebevědomě a zároveň s pokorou ke stávajícímu interiéru vytváří prostorové napětí a zachovává velkorysost haly. Je ale také důležitým funkčním prvkem – je dost hluboká na to, aby zajistila dostatek potřebného úložného prostoru při vstupu do bytu.
Uvnitř zůstala zachována koncepce tří hlavních průchozích místností, které nově slouží jako obytná kuchyně, prostřední místnost jako pracovna s knihovnou a dvěma oddělenými šatnami, třetí místnost v rámci této enfilády se stala ložnicí, ze které je nově přístupná druhá koupelna se sprchovým koutem. Ta původně sloužila jako kuchyňka, přístupná pouze z úrovně mezipodesty schodiště. Druhá zóna bytu je chápána a užívána spíše jako prostornější pracovní koupelna s pračkou a rezervní pokoj pro hosta či dítě.
Podobný koncept barevnosti, materiálového řešení i pojetí jednotlivých kusů vestavěného nábytku jako autorské a výtvarné objekty navazuje také v dalších částech bytu. Místnosti jsou ozvláštněny například díky vrstvě původních stropních výmaleb, které se objevily v průběhu realizace a bylo možné je částečně restaurovat. Jinde jsou podhledy doplněny o novou vrstvu výmalby, která se prolíná s atypickým a výrazným nábytkem, ocelovými překlady či klenutým stropem, a vytváří tak v jednotlivých místnostech různý charakter a náladu.
Skříňový nábytek je navržen z mořené a olejované překližky v kombinaci s mořenou a lakovanou MDF, doplněný o fragmenty původního nábytku, šuplíky apod. Nábytkové plochy jsou kombinovány v mnoha téměř neznatelně odlišných odstínech a tmavostech hnědé a modrozelené barvy. Koupelny a kuchyň jsou materiálově doplněny o kámen a mosaz použitou v konstrukci dělicí stěny, lišt nebo jako oplechování stěny u kuchyňské pracovní desky, která postupně získá přirozenou patinu.
Architektonický ateliér svobodová blaha založili dva spolužáci ze Školy architektury AVU v Praze, Anna Svobodová a Ondřej Blaha. Usilují o vývoj a realizaci projektů s vědomím současných témat a referencí a zároveň tvůrčím způsobem reagují na konkrétní omezení, individualitu klienta a specifika daného kontextu.
Více info o práci studia najdete na svobodovablaha.com.