Ve čtvrtek 9. 11. byly ve Fóru Karlín již po osmé rozdány České ceny za architekturu. Hlavní cenu získala Lávka v Litomyšli od ateliéru Ehl & Koumar Architekti, která nahradila fádní nadchod z 80. let přes rušnou silnici D35, jež přetíná město vedví. Mezinárodní porota ocenila nejen práci architektů, ale také politickou a vizionářskou kontinuitu tohoto malého města, z něhož by si mnohá jiná měla brát příklad.
Příkladné lekce z architektury uděluje Litomyšl již od 90. let, a to díky osvícenému politickému vedení, které si navzájem předává své zkušenosti a koncepčně naplňuje strategii rozvoje města. Díky nim se dá procházka po rodišti Bedřicha Smetany přirovnat k listování učebnicí nejen současné české architektury. A na jednu z jejích posledních stran přibyla lávka s výtahem přes rušnou silnici od architektů Lukáše Ehla, Tomáše Koumara, Ladislava Dvořáka a Ladislava Šaška.
Subtilní ocelová konstrukce lávky je nesena masivními pilíři z pohledového železobetonu. Převýšený pylon výtahu je umístěn v ose původního schodiště a nese vlastní konstrukci lávky. Zároveň vytváří novou dominantu – věž v průhledu Ropkovou ulicí z náměstí. Z jejího vrcholu je pak naopak vidět střecha renesančního litomyšlského zámku na kopečku nad náměstím.
„Díky zvolené konstrukci jsme lávku navrhli jako zastřešenou, poskytující komfort a ochranu proti nepohodě a nabízející atraktivní průchod mezi korunami stromů nad řekou Loučnou s výhledy na město. Ocelová konstrukce lávky je doplněna zábradlím z nerezové ocelové sítě a kulatým nerezovým madlem. Osvětlení podporuje kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu. Jednoduchý charakter stavby oživují grafiky Ivany Šrámkové na vstupech do výtahu a zadní stěně pylonu, které se uplatňují v osových průhledech,“ dodávají architekti.
Do finále České ceny za architekturu bylo vybráno celkem šest projektů. Kromě vítězné lávky to byla Rekonstrukce bývalých jatek pro galerii Plato v Ostravě od polského ateliéru KWK Promes; Zahrady se hřbitovem v Praze -Suchdole od Objektor Architekti; dalším želízkem v ohni bylo sídlo Kloboucké lesní, které jako největší dřevostavbu u nás navrhlo liberecké studio Mjölk architekti; Památník tří odbojů v Lošanech od ateliéru IXA vznikl na místě rodného statku Josefa Mašína; i velmi intimní leč důrazný projekt Rozšíření lodžií panelového domu od studia re:architekti.
Soutěžní přehlídka nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních pěti let pořádaná Českou komorou architektů. Více informací najdete na ceskacenazaarchitekturu.cz.