Nemáme rádi bilancování. Raději se díváme dopředu a soustředíme se na to, co nás čeká a nemine. Proto jsme oslovili deset osobností ze světa české architektury, designu a umění a požádali je, aby nám nastínily své plány pro následující rok, který je stále plný otazníků.
01 Michaela Tomišková & Jakub Janďourek
designéři, studio Dechem
Největší výzva v příštím roce pro nás bude ustát zdražování energií ve sklářství a vytvořit z nově otevřeného showroomu Dechem v Praze, který sdílíme se značkami Todus a Master & Master, kreativní místo, kde se seznámíte nejen s našimi produkty a projekty, ale také nahlédnete do tajů jejich přípravy. Tímto vás do něj srdečně zveme.
02 Ondřej Chybík & Michal Krištof
architekti, Chybik+Kristof Architects
Výzev a projektů nás v roce 2023 čeká spousta, ale ty největší spočívají především v pokračování a naplnění naší práce a úsilí z roku předchozího. Konec roku 2022 se u nás nese v duchu účasti v architektonických soutěžích, což je náročné po všech kapacitních stránkách, ale zároveň velmi atraktivní z hlediska řešených témat. Proto doufáme, že se tyto výzvy promění v ocenění a navazující projekty. Očekáváme také zahájení stavby Multifunkční haly v Jihlavě, ke které jsme letos dokončili prováděcí dokumentaci a kterou nám také jako zakázku přinesla architektonická soutěž.
03 Michal Škoda
umělec a kurátor Domu umění České Budějovice
Po dvou letošních větších výstavách v Alšovce a v GHMP na zámku v Troji mne v květnu čeká další velká výstava v Olomouci, kam chystám úplně nové, dosud nevystavené věci a premiéru zde budou mít moje plátna. Druhou výstavou bude naopak komornější projekt pro krásné prostředí Uhelného mlýna v Libčicích, kam připravuji takové prolnutí starších a úplně nových prací s jednotným tématem, kterým je Vymezení. Vedle toho musím připomenout i svoji druhou aktivitu, kterou je kurátorství v českobudějovickém Domě umění. Tam chystám již tradičně osm výstav, z toho tři budou věnované současné architektuře, a to Belgičana Jana de Vylder, Christ&Gantenbein a japonského studia Tsuyoshi Tane.
04 Tereza Talichová
designérka, zakladatelka značky Tititi
Nyní probíhá první samostatná výstava Tititi v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, takže s její kurátorkou Marií Míčovou připravujeme doprovodné programy. Hned 7. ledna proběhne komentovaná prohlídka, následně chystám na sobotu 28. ledna tvůrčí dílnu pro ty, kdo budou chtít se mnou malovat na Pimprlata, malé dřevěné figurky, a následně si je odnést domů. Bližší informace najdete na upm.cz. V rámci výstavy se bude konat divadelní představení s Pimprlaty – Comedia dell’Arte. Divadlo pomalovala Bára Idesová a se samotnými figurkami bude hrát Roman Zach. Těším se i na přednášku „Hračky nebo umělecká díla?“ od Marie Míčové v úterý 21. února v 18 hodin. A Tititi čeká ještě jedna samostatná výstava, v červnu povezu figurky do Českého centra v Curychu.
05 Jakub Berdych Karpelis
designér, studio Qubus
Pro Moravskou galerii chystám autorský projekt do Jurkovičovy vily. Je to ve vývoji, tak ještě nemám přesně jasno o obsahu, ale jistě půjde o intervenci do členitého interiéru domu včetně zahrady. Pro mě osobně je to dost výzva, ještě jsem s tak velkým a rozmanitým prostorem nepracoval. Na podzim chystáme velkou výstavu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze věnovanou dvaceti letům studia Qubus. Chceme v ní shrnout naši tvorbu, a to nejen co se produktů týká, ale představit i výstavní a interiérové realizace. Zároveň se jedná o dalších místech, kam by se výstava mohla přesunout. Bude to velký! V neposlední řadě nás čeká práce na našem novém ateliéru na Hradčanech – na ploše čtyři sta metrů chystáme nové studio včetně výroby. To bude úkol na delší dobu, přesto ze všech nejmilejší.
06 Janja Prokić
šperkařka
Poté, co jsem letos otevřela vlastní obchod s galerií výtvarného umění, bude pro mě rok 2023 pracovně výzvou k dotažení dlouhodobého cíle, a to vstupu na zahraniční trh. Pracujeme na tom poctivě už delší dobu, takže se na to opravdu velmi těším. Baví mě na tom to, že člověk začíná znova od pomyslné nuly, a tím si třídí priority, má možnost sebeanalýzy a prostor k uvědomění si, za čím si stojí, co chce posouvat dál a co je na čase opustit. Ať už se to týká pracovního postupu, produktu samotného nebo i pracovních vztahů. Zajímavé to pro mě je tím, že člověk musí začít nad svou prací uvažovat v úplně jiném kontextu, než na jaký byl léta zvyklý. Rozšiřuje to obzory a vrhá na práci jiné světlo. Můj přístup k tvorbě se nijak neliší, stále vychází z mého vnitřního světa. Pro citlivé lidi jsou vnitřní světy jejich „domovem“ a já jsem šťastná, že se mám kam vracet. Někdy je ta cesta dlouhá a vyčerpávající, ale vím, že vždy budu mít svoje místo, svůj svět a za to jsem vděčná! I když je to někdy venku divoké, uvnitř vždy najdu mír. Otevřením nového obchodu jsem vystoupila ze své komfortní zóny v mnoha ohledech a stále z ní vystupuji. Bylo to a je neskutečně obohacující! Už jsem ale na cestě mimo svůj vnitřní svět dlouho a cítím, že nastal čas se do něj vrátit. A tak je mým dalším cílem pro rok 2023 mít víc času na sebe a prostor k usebrání. Takže se těším, až budu trávit více času na své chatičce a s lidmi mně blízkými, vařit, číst knihy a chodit se psem na dlouhé procházky lesem.
07 David Průša
architekt, Platforma
Velká výzva nás čeká každý rok. V poslední době je tou největší dosáhnout stavebního povolení. Je to jako čekání na Godota. Proto je pro mě a celý náš ateliér tou největší výzvou udržet při tomto čekání úsměv na tváři. Naštěstí pracujeme na krásných projektech, díky kterým je to čekání jako cesta kolem světa. Cíl je jasný, takže využíváme všechny možné dopravní prostředky a hledáme trasu, která nás ke Godotovi přivede. Naším významným a zároveň aktuálním projektem je Multifunkční sportovní hala v Ostravě, kterou připravujeme již tři roky. V roce 2023 bude naším cílem získat pro ni stavební povolení, Godota potkat. Rádi bychom ho po těch několika letech viděli a chvíli si ho užili. Věřím, že se ho dočkáme a že pak spolu půjdeme na další část výletu až do samotné realizace nového sportovního a kulturního stánku Ostravy.
08 Jiří Weinzettl
architekt, Atelier 111 architekti
Soustavnou výzvou je dotáhnout k realizaci několik nynějších úloh, například rekonstrukci starého mlýna blízko Novohradských hor. Rozšířit naše portfolio o stavby různého měřítka a funkce. Začít si užívat krásný výhled a klid na práci z nového ateliéru v jižních Čechách. Navázat na své zkušenosti a mít příležitost být členem porot v soutěžích týkajících se smysluplných objektů a veřejných prostranství. Další výzvou je získat zakázku v zahraničí, kde bychom řešili úplně jiný kontext než u nás. Nejraději bych měl možnost pomoci s obnovou poničených měst na Ukrajině, protože poražené Rusko se z Ukrajiny stáhne. To považuji za největší výzvu a přání do příštího roku.
09 Jiří Krejčiřík
designér
Velkých projektů a výzev je přede mnou několik. Mám radost, že mám čím dál více zakázek do interiérů, do kterých mě klienti oslovují pro můj autorský rukopis. V příštím roce budu pracovat na nábytku a svítidlech pro několik zajímavých rezidencí v Praze, na což se moc těším. Mezi ty nejvíce vzrušující spolupráce patří určitě ta s americkou galerií Garde, pro kterou realizuji nová svítidla z kolekce Luna. Zároveň mám velkou radost z toho, že jsem byl jako jeden ze tří Čechů vybrán australskou galerií Finkelstein, se kterou nyní plánujeme skupinovou výstavu v Melbourne a Sydney. Největší výzvou však bude mé nové studio/showroom.
10 Jan Šépka
architekt, vedoucí ateliéru Architektura I na UMPRUM
V roce 2023 se mají dokončit dvě stavby, které řeším od roku 2017. V Pardubicích se v září otevřou Centrální polytechnické dílny a galerie Gampa společně s veřejnými prostory. V Olomouci bude v dubnu zpřístupněn nový výstavní sál v půdních prostorech Arcidiecézního muzea. Doufám tedy, že veřejnost v obou městech přijme tyto nové kulturně-společenské prostory za své. Všechny mé práce trvají celkem dlouhou dobu, snad je to úděl, nebo to má nějaký jiný důvod. Každopádně čas, který nad projekty trávím společně s kolegy, není zbytečný a umožňuje nám domyslet řadu věcí. V příštím roce se má také realizovat knihovna v klášteře Želiv. Naším úkolem bylo navrhnout novou knihovnu pro umístění velkého množství cenných svazků. Nevšední téma i velkorysost premonstrátů dnes nemá mnoho paralel.