Na novou budovu Taipei Performing Arts Center se čekalo více než 12 let. V srpnu se tato kulturní instituce budoucnosti otevírá veřejnosti.
Do svého portfolia si může rotterdamská kancelář OMA, kterou založil Rem Koolhass, zapsat další zářez na poli pokrokových institucí. Vždyť právě multifunkční kulturní stavby hrají v tvorbě OMA svou nezastupitelnou roli. Ať už to byl v roce 1992 Kunsthal v Rotterdamu, koncertní síň Casa da Música v Portu z roku 2005 nebo před pár lety dokončené umělecké muzeum Fondazione Prada v Miláně, OMA vždy dokáže postavit architekturu, která svou koncepcí reaguje na dynamické proměny kulturních aktivit.
To platí i o novém koncertním a divadelním centru v Tchaj-peji na Tchaj-wanu. Také tento projekt vychází z inovativního konceptu postaveného na vztahu instituce s divákem. Budovu tvoří centrální krychle, ve které se nacházejí všechny veřejné i technické prostory. K nim se přimykají tři sály uzavřené v různě tvarovaných objemech včetně takzvaného Globe Playhouse v zavěšené kouli. Dva zbývající sály, umístěné proti sobě, se zase dají propojit tak, že vznikne jeden velký Super Theater. Na své si však nepřijdou jen zarytí fanoušci divadla. Celou budovou probíhá Public Loop, trasa, která vás bez vstupenky zavede do útrob i na střechu nového divadla.