Renovace domu ve městě, v jehož centru se nachází univerzita zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, je velká výzva. Jak se s takovým úkolem popasovalo architektonické studio Branco-Delrio Arquitectos, můžete posoudit sami.

Zhruba na půli cesty mezi Lisabonem a Portem leží stopadesátitisícové studentské město Coimbra. Z kopce nad řekou Mondego na něj shlíží jedna z nejstarších univerzit v Evropě a úplně nejstarší v Portugalsku. Založena byla v roce 1290, tedy téměř 60 let před vznikem slavné Karlovy univerzity v Praze.

„Redondo” je posledním v řadě čtyř domů, jež byly postaveny na počátku 20. století, typický svým oblým nárožím, které kopíruje tvar křižování dvou přilehlých ulic ve svažitém terénu města. Úkolem architektů byla především renovace interiérů s podmínkou zachování původní fasády. Branco-Delrio Arquitectos se rozhodli pro zachování původních dispozic domu, který byl rozdělen na dva obytné prostory – přízemní apartmá a dvoupodlažní byt s podkrovní mansardou. Obytné prostory na některých místěch propojili a prosvětlili. Jako připomenutí doby ve které byl dům postaven, zachovali původní štukování, zábradlí, schodiště či radiátory. Na první pohled tak renovované interiéry, doplněné solitérními kusy převážně dřevěného nábytku umístěných v prostoru, budí dojem, že se v domě nic zásadního nezměnilo. Nejradikálnější proměnou prošlo podkroví, kterému si dovolili odejmut část střechy. Vzniklo tak otevřené patio s krásným výhledem na město. branco-delrio.com


Sdílejte na
Related posts