Nejvyšší ocenění architektonické tvorby zamířilo letos poprvé do Afriky. Rodák z Burkiny Faso Diébédo Francis Kéré se stal nositelem prestižního ocenění za architekturu Pritzker Prize. Jeho projekty spojuje environmentální i sociální udržitelnost, využívání lokálních materiálů i výrazná osobní angažovanost.
„Jeho lokálně globální pohled jde daleko za hranice estetiky a dobrých úmyslů a umožňuje mu propojit tradiční se současným,“ odůvodnila své rozhodnutí o vítězi porota.
Kérého profesní, ale také životní cestu ovlivnilo studium na škole z cementových bloků bez oken a větrání. Už jako malý kluk si předsevzal, že jednoho dne postaví školy lepší. Touha po sociální spravedlnosti se ostatně line celou architektovou tvorbou. Kéré je průkopníkem udržitelné a odpovědné architektury, která vychází ze zdrojů, možností a hodnot prostředí, ve němž vzniká. Jeho tvorba navíc vyniká mimořádnou schopností správného zasazení stavby do lokální komunity. Portfolio tohoto prvorozeného syna náčelníka vesnice Gando nabízí především zdravotnické a vzdělávací stavby, ale nechybí v něm ani například umělecká intervence pro londýnskou galerii.
Vybíráme šestici klíčových projektů, za které si laureát letošní Prizkerovy ceny vysloužil mezinárodní ohlas:
Gando Primary School, 2001, Burkina Faso
Už během svého studia v Německu začal Kéré shánět peníze na stavbu základní školy ve své rodné vesnici. Základní škola Gando byla Kérého prvním velkým projektem a byla postavena s pomocí místních obyvatel a za použití původních materiálů.
Centre de Santé et de Promotion Sociale, 2014, Burkina Faso
Zdravotnické středisko Centre de Santé et de Promotion Sociale bylo postaveno místními dělníky a byly v něm použity místní materiály včetně hlíny, dřeva a kamene. Konstrukce stavby zahrnuje pasivní ventilační a solární energetické systémy a také systémy pro sběr a hospodaření s vodou.
Léo Surgical Clinic & Health Center, 2014, Burkina Faso
Chirurgická klinika a zdravotní středisko byly postaveny jako soubor modulů uspořádaných podél centrální ulice. Stavby z pálených cihel mají mohutné střechy, které poskytují ochranu před sluncem a umožňují sběr dešťové vody pro zavlažování.
Lycée Schorge Secondary School, 2017, Burkina Faso
Střední školu tvoří soubor devíti propojených modulů, které jsou uspořádány do tvaru písmene “C”. Kéré při stavbě použil materiály z místních zdrojů, jako je laterit – půda vzniklá zvětráváním hornin –, aby ukázal, že místní materiály mohou být použity v současných stavbách.
Serpentine Pavilon, 2017, Velká Británie
Sedmnáctý letní pavilon londýnské galerie Serpentine je inspirován stromem, který je ústředním bodem setkávání v Kérého rodném městě Gando. Kéré se soustředil na ekologický a ohleduplný přístup a navrhl lehce rozložitelný a opětovně použitelný pavilon z jednoduchých materiálů.
Startup Lions Campus, 2021, Keňa
Kampus neziskové organizace nabízející Keňanům bezplatné školení v oblasti IT charakterizují tři věže připomínající termitiště. Stavba je postavena z lomového kamene z místních zdrojů a opatřena betonovou omítkou v barvě terakoty.