Celá bohatá historie filmového průmyslu v Šanghaji, která sahá až do roku 1896, je mistrovsky otisknuta na stěny a do rozlehlých prostor nového šanghajského filmového muzea. Pokud jste někdy toužili po tom být při tvorbě filmu nebo se alespoň na chvíli projít po červeném koberci jako pravá filmová hvězda, můžete to zažít právě tady. Když vám nebude vadit, že filmy, o které se tu jedná, vůbec neznáte.
První, co mě automaticky napadlo, když jsem se dozvěděla, že v šanghajském downtownu, čtvrti Xujiahui, otevřeli muzeum věnované filmu, bylo, že Číňané to s přibližováním se euro-americké kultuře myslí opravdu vážně. Dokonce si postavili i muzeum „našeho“ filmu… Záhy mi ale došlo, že filmy, které jsou v tomto muzeu prezentovány, jsou místní provenience. Vznikaly ve filmových ateliérech v Šanghaji (v jednom z bývalých studií muzeum také sídlí), a to od konce 19. století. Celá bohatá filmová historie je tu vměstnána do sedmdesáti interaktivních expozic, jejichž architektonickou koncepci navrhla místní designérská a architektonická kancelář Coordination Asia pod vedením svého zakladatele, původem německého architekta Tilmana Thürmera: „Hlavní výzvou bylo navrhnout takovou strukturu, která dokáže komunikovat s povětšinou pohyblivými muzejními exponáty. Abychom vytvořili základ, který bude vyhovovat velkému množství pestrých a stylově rozdílných obrazů, vybrali jsme jednoduché, černo-bílo-šedo-metalické barevné schéma. Jako odkaz k prapodstatě filmu, světlu a stínu, evokují tyto barvy vzpomínky na zlatý věk filmu. Jsou také funkčním a moderním jevištěm pro historická i současná představení a v neposlední řadě výrazným, charakteristickým grafickým prvkem celé instituce. Je to vlastně, jako kdybyste šli
do kina nebo do divadla – základ je tmavý, pozornost je upřena na hvězdy na stříbrném plátně, na film, na obsah.“
Na rozdíl od jiných typů muzeí obsahuje filmové muzeum lidské životy a vzpomínky. Proto celou expozici pojali v Coordination Asia jako interakci a dialog, které návštěvníkovi dovolují být aktivním účastníkem v příběhu šanghajského filmu. A to například tak, že se během procházení čtyřpatrové budovy zapojí do dabingu klasických filmů v opravdovém zvukovém studiu, vstoupí do filmové scény na slavné šanghajské Nanjing Road nebo se vystaví virtuálním fotografům a zamává virtuálním fanouškům na červeném koberci.
shfilmmuseum.com; coordination.asia

Sdílejte na
Related posts