Za posledních pět let, co se osobně přátelím s Babetou a Honzou z Lavmi, jsem je zastihla už ve třech, postupně se zvětšujících bytech. První dva si vyhlédli na Letné, ten poslední objevila Babeta v centru města, kousek od Bílé Labutě. Jako by to byla jejich zásada, vždy mají funkcionalistický styl nebo k němu dispozicí či vestavěnými prvky směřují. Podezřívám je, že si je vybírají předně nikoli kvůli jejich dobovému duchu, ale kvůli větší čistotě prostoru, který nechává jejich autorské grafické tapety skutečně vyniknout.
„Byla to osudová nabídka. Pronájem 240metrového bytu (5+1), který je zatím v dezolátu, ale majitel základ opraví a zbytek rekonstrukce nechá na nás. Byt byl bez koupelny, dnes má dvě, v kuchyni a zimní zahradě byly na podlaze jen betony, parkety také potřebovaly renovaci, stejně jako kryty na radiátory. Jedná se o panský byt v domě z roku 1929, který patřil jedné rodině, jež v přízemí měla obchod s galanterií, nad ním výrobní dílnu a ve vyšších patrech bydlela. Kdy v životě se vám stane, že jste na prohlídce a u kuchyně, za níž je ještě pokojík pro služku, vám majitel řekne, že do něj se teď bohužel nemůžete podívat, protože v něm mají dělníci věci, a vy jen mávnete rukou, že tu poslední místnost už ani vidět nemusíte?! Ten byt je velký jako vila, což si nejvíc užívá náš syn Bruno, jemuž se splnil sen každého dítěte. Může bytem projíždět na odrážedle dokola jako po závodním okruhu,“ rozpovídal se Honza Slovák, který se stará o to, aby značka Lavmi pěkně prospívala. Babeta Ondrová pak navíc řeší také všechny grafické návrhy vzorů tapet a dekorativních předmětů. V době naší schůzky byli po dalším dvojitém stěhování, jež se týkalo obchodu Lavmi. Ten se z Truhlářské ulice přesunul o pár metrů dál na Petrské náměstí a nyní je věnován dětským tapetám, novou pobočku „pro dospělé“ pak zvládli otevřít ve vinohradském Pavilonu.
„Skvělá je možnost dvojkřídlými posuvnými dveřmi propojit obývák s bývalou jídelnou, jež je nyní královstvím Bruna, a vidět až do ložnice s architektonicky zdobnou nikou pro postel a skříně. Tu si zabrala starší dcera Emma. Naši „master bedroom“ jsme tedy vytvořili v prosklené zimní zahradě. Je to nejkouzelnější místo bytu, připadáme si v ní jako v kajutě Zeppelinu, jež se vznáší nad městem. Byt je pro nás samozřejmě testovacím místem pro naše tapety. Počítám, že do roka je vyměním a bude působit úplně jinak. Proto vybírám nábytek nadčasový a přiznávám, že máme hodně rádi IKEA, ale bez retro kusů by to nebylo ono. Cítím, že jsem se zklidnila, a zatímco v předchozích bytech jsem pořád přesunovala nábytek, tady se snažím nastavit co nejideálnější situaci. Asi je to tím, že tu všichni a vše má dostatek „životního“ prostoru,“ dodala Babeta. lavmi.cz

Sdílejte na
Related posts