V polském Štětíně byla po dlouhých desetiletích uměle zaplněna mezera v bloku domů, která tu zůstala po původní městské filharmonii, jež byla zničena během druhé světové války. Projektu nového stánku hudby se ujalo španělské architektonické studio Barozzi Veiga.
V trochu pochmurném přístavním městě září stavba od barcelonských architektů jako vzácný klenot – žebrové skleněné obložení a špičaté hroty střechy jí dodávají vzhled vznešené ledové koruny. Právě „cik cak“ střecha je charakteristickým znakem nové filharmonie. Je složená z ostrých protáhlých štítů, díky nimž působí, jako by byla poskládaná ze spousty menších domů. „Na sebe navazující, opakující se modulace střechy umožnila začlenění nové budovy mezi rezidua původního urbanistického profilu Štětína,“ vysvětlují architekti neobvyklou formu stavby. Kromě fiktivních štítů již neexistujících domů, které se tyčí nad městem ve své čisté, bělostné kráse, vzbuzuje obdiv také průsvitná fasáda, jež je obložená skleněnými lištami a která se dostává ke slovu hlavně v noci, kdy propouští ven světlo. Ve tmě pak filharmonie působí, jako by se lehce vznášela nad zemí. Jako fosforeskující objekt, který září natolik intenzivně, kolik světla stačil během dne nachytat.
V kontrastu proti ostře řezané střeše stojí oblé točité schodiště, které se tyčí jako majestátní sloup v jedné části rozlehlého foyer a vede do koncertních sálů v prvním patře. Tento působivý prvek se dokonce vepsal do znaku instituce. Na třináct tisíc metrů čtverečních se vešel hlavní sál pro velký symfonický orchestr, do nějž se vejde až tisícovka posluchačů, menší prostor pro komorní hudbu pro dvě stě návštěvníků a další místnosti pro pořádání konferencí nebo výstav. Jestliže jsou střecha a schodiště v ostrém kontrastu, je hlavní sál filharmonie jejich absolutním protipólem. Jednoduché formy exteriéru a vstupních prostor vystřídá expresivní až opulentní interiér, který je obložen trojúhelníkovými panely, jež mu propůjčují tak trochu „origami look“. Jejich zlatý potah pak nenechá nikoho na pochybách, že právě tady se bude odehrávat něco vskutku výjimečného. Architekti se prý nechali inspirovat tradičními hudebními síněmi ve střední Evropě, jejichž dekorativnost je stejně tak ornamentální jako funkční. Nová městská filharmonie se bezpochyby stane jedním z hlavních orientačních bodů Štětína a epicentrem kvalitní kultury. A my jsme zvědaví, jak dopadne její nominace na evropskou architektonickou cenu Miese van der Rohe 2015. barozziveiga.com, filharmonia.szczecin.pl
Related posts