Společnost Konsepti rozšířila svůj architektonický tým a současně s tím nabízí své realizační služby jak pro B2B klientelu, tak pro koncové zákazníky pod názvem Konsepti Architects Vision. My vám představujeme jednu z realizací, byt v činžovním domě v Bubenči, který prošel rekonstrukcí pod taktovkou nové posily týmu, architektky Terezy Stambolijské.
Atmosféra 100 let starého domu se propisuje do interiéru bytu, a to díky oknům a dveřím v původním vzhledu. Cílem architektky bylo vést dialog mezi zachovalými historickými prvky a novými řešeními. „Pracovala jsem s nadčasovými materiály, důmyslnými detaily ale hlavně s vestavným nábytkem. Snažila jsem se vytvořit minimalistické bydlení, které respektuje odkazy minulosti, ale zároveň splňuje požadavky na současný životní styl,“ vysvětluje svůj architektonický záměr Tereza Stambolijská.
Žádné velké stavební zásahy se tentokrát nekonaly, architektka pouze provedla jemnou dispoziční korekci. Natočila stěnu, která prochází z haly až do hlavního obytného prostoru, který se tak zvětšil, více místa získala také koupelna a toaleta. Naopak se zmenšila ložnice a haly. Tento nový prvek pomohl změnit dispozici bytu a z 2+1 se stalo plnohodnotné 3kk, což je při ploše 82 m2 zcela adekvátní. Objem stěny obsahuje vestavnou kuchyň a další úložné prostory, tvoří tak předěl mezi hlavní obytnou místností a ložnicí.
„Základními kameny při tvorbě návrhu byly prostornost a vzdušnost. Díky propojení haly s hlavní obytnou místností přes dvoukřídlé původní repasované dveře může být prostor vnímán jako celek. Výsledného efektu bylo dosaženo i díky použitému světlému terrazzu na podlaze, výrazným prvkem v hale je svítidlo Coordinates od Flosu, které odkazuje na zvyk umisťování kříže do vstupní haly tak, jak to dělaly předchozí generace,“ popisuje architektka.
Interiér pracuje s danými principy psychologie barev a kontrastu. Například kontrast světlé haly a tmavé koupelny, aktivní versus intimní zóna. Vložený prvek, který představuje dělící stěna, je v neutrální barvě olivově zelená/holubí šeď a svoji barevnost mění v závislosti na denním světle. Pracovní plocha, obklad a police byly vyrobeny na míru ze světlého terrazza. Bylo důležité najít materiály, které mají historickou hodnotu, ale budou použity atypicky. Podstatné je i propojení jednotlivých materiálů napříč celým bytem. Byla použita jednoduchá materialita jako lakovaná MDF, ořechové dřevo, terrazzo, které v různém pojetí a užití dávají každému místu vlastní atmosféru.
Důležitý moment je motiv průhledů a překvapení, který prostupuje celým bytem. Atypický nábytek umožnil jednotlivá rafinovaná řešení, např. rozšířený parapet v ložnici. Slouží jako chvilkové pracovní místo nebo stolek na líčení. Propojujícími prvky jsou rovněž i solitérní nábytky na míru z ořechového dřeva jako gramofonový stolek, botník, postel nebo na míru řešené umyvadlo v koupelně.
„Nejsme architektonická kancelář. S mimořádným respektem spolupracujeme s nejlepšími architektonickými studii. Jsou však situace, kdy přebíráme i roli architekta. Naší silnou stránkou je perfektní znalost problematiky interiérového designu a stovky úspěšných realizací během uplynulých 25 let. Máme intenzivní kontakt s nejvyspělejšími studii na světovém trhu, sledujeme nejlepší architekty, designéry a trendující realizace. Kreativní návrh podložíme i perfektní znalostí produktu z pohledu komfortu, kvality a dalších užitných vlastností. Víme, co navrhujeme,“ říká o Konsepti Architects Vision majitel a zakladatel Konsepti David Řezníček.
Více informací najdete na konsepti.com.