Best of 2021: Nejlepší architekti a realizace uplynulého roku

Tereza Finková, Vladan Šír | Architektura | 07/03/2022

Stavby velkolepých institucionálních či komerčních budov ani komorních privátních domů přetrvávající pandemie nezastavila. Loni byla po celém světě realizována řada projektů od zvučných jmen, které si zaslouží vaši pozornost.

1 Ladislav Kuba & Tomáš Pilař

Svou kancelář Kuba & Pilař architekti založili v Brně v roce 1998. Z jejich starších projektů jmenujme například Knihovnu Filozofické fakulty MU v Brně, obchodní dům Omega na náměstí Svobody tamtéž, obytné soubory Na Krutci v Praze nebo rodinný dům ve Znojmě. To, že patří mezi nejoceňovanější české architekty, dokázali také loni, když se se svým projektem Fakulty humanitních studií UK probojovali až do finále soutěže Česká cena za architekturu. Nejen odbornou porotu, ale také nás zaujala přestavba původního objektu menzy a kolejí od Karla Pragera z 80. let. „Návrh přestavby univerzitní menzy přináší nové využití původní, architektonicky cenné budovy. Vychází z geniálního konceptu vyřezání obdélníkového otvoru uprostřed stávající budovy, čímž vzniklo atrium a nový komunikační systém. Rekonstrukce je moderní, minimalistická a do jisté míry anonymní. Spoléhá na uživatele, kteří stavbě dodají barvy a osobnější a intimnější rozměr,“ shodla se ve svém vyjádření porota. Další loňský projekt od dvojice Kuba & Pilař stojí v Českých Budějovicích. Jejich přístavba Jihočeské vědecké knihovny, křehký přízemní pavilon napojený na park u řeky Malše, stojí v silném kontrastu ke stávající brutalistní budově.

Ilustrace: Andrea Šafaříková


2 studio Mjölk

Neuplyne rok, abychom v Dolce Vitě nadšeně neprezentovali projekt úspěšných architektů z Liberce.

V loňském roce nás Jan Vondrák a Jan Mach zaujali totální proměnou nevzhledné horské chaty z 80. let v Jiřetíně pod Bukovou. Objekt, který hyzdila břízolitová omítka, obložili opalovanými dřevěnými prkny, jež plynule přecházejí i na střešní plochy. Díky tomu hlavní dům spolu s malou chatičkou působí až abstraktním dojmem. Termíny jako střecha, zeď či komín tu splývají do jediného celku a chata dnes vypadá jako přerostlá, hodně vylepšená ptačí budka – s okny a terasou. Interiéru dominuje velké čtvercové okno s širokým parapetem a uklidňujícím výhledem.

Foto: BoysPlayNice


3 Frank Gehry

Ocel, sklo a beton zkombinoval hvězdný architekt Frank Gehry v impozantní budově The Tower ve francouzském městě Arles, jehož historie sahá až do antických dob. Blyštivá část fasády, složená z tisíců cihel z nerezové oceli, rozehrává to, čím se město nejvíce pyšní, totiž zvláštní světlo, jež tu na svých obrazech koncem 19. století zachytil malíř Vincent van Gogh. Strohá betonová část fasády zase odkazuje k okolním kostelním věžím. Stavba vyrůstá z prosklené oválné struktury, jež svým tvarem představuje architektův pozdrav nedalekému římskému amfiteátru z roku 90 našeho letopočtu. Nová budova je součástí kulturního centra LUMA, které obohatilo o galerie, posluchárny, knihovnu a depozitář uměleckých děl.

The Tower, Arles | Ilustrace: Andrea Šafaříková


4 111 architekti

Architektonický ateliér tvoří manželský pár Barbora a Jiří Weinzettlovi. Jejich projekty mají široký záběr od zemědělských dílen až po rodinné bydlení. Loni se blýskli svým vlastním domem v Trhových Svinech, který vznikl spojením dvou sousedících objektů. Zatímco jeden z nich prošel před dvaceti lety rekonstrukcí, druhý byl v havarijním stavu. „To, že jsme se začlenili do již existující městské struktury a rekonstruovali v ní staré domy, vnímáme jako nutnou a potřebnou alternativu k vilám na předměstí, jež zbytečně odkrajují z naší krajiny.“

Foto: Alex Shoots Buildings


5 MVRDV

V prosinci byl v Rotterdamu otevřen veřejně přístupný depozitář uměleckých děl Depot Boijmans Van Beuningen od nizozemského ateliéru MVRDV.

Tým MVRDV, vedený architektem a urbanistou Winy Maasem, se rozhodl pro oblou, robustní a funkční budovu, která se k okolnímu Museumparku a městu Rotterdam neotáčí zády. Ambicí architektů bylo vytvořit objekt, jenž jako by mizel, ale zároveň se stal bezpečným domovem pro uměleckou sbírku miliardové hodnoty. Zrcadlová fasáda, skládající se z 6609 m2 skla rozděleného do více než jednoho a půl tisíce panelů, zajišťuje, že stavba opticky splývá se svým okolím. „Doufáme, že jsme do již tak pestré sbírky architektury Rotterdamu přidali nové umělecké dílo,“ svěřil se Winy Maas.

Nejzajímavější počiny z oboru architektury, módy, umění i gastronomie najdete v našem výběru Best of 2021 zde.

Foto | archiv studií | Ilustrace: Andrea Šafaříková
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné