Během mezinárodního workshopu Mood for Wood se na břehu přehrady v Českém Těšíně usadil Tea House Pavilion od slovenského studia Grau architects. Autoři vyšli z tradiční japonské architektury čajových domků, pomohli si však současnými výrazovými prostředky. „Pracovali jsme s jednoduchým konstrukčním principem spojování dřevěných prvků, které vytvořili strukturu stavby,“ vysvětlují.
Do výsledného návrhu přenesli jeho autoři, Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková a Alexandra Májska, několik pravidel tradiční japonské architektury. Při vstupu do interiéru se každý návštěvník musí sehnout, aby prošel pod nejnižším horizontálním nosníkem konstrukce, což odkazuje na dvířka niriji – guchi, symbol rovnosti všech účastníků ceremoniálu. Okamžikem vstupu se zároveň otevírá výhled na klidnou vodní hladinu.
Nízký stůl uprostřed dispozice vyzývá návštěvníky k sezení na kolenou, jak je zvykem v Japonsku. Obložení spodní části konstrukce OSB deskami odděluje společnost od okolních ruchů a navozuje pocit soukromí, na druhou stranu otevřený vstupní rám umožňuje průhled do interiéru a kolemjdoucí mohou zahlédnout probíhající čajovou ceremonii.
Stůl, který je jediným nábytkem pavilonu, může být zároveň využit jako prostá lavička ke spočinutí na břehu přehrady, a následuje tak japonský důraz na jednoduchost a estetickou sofistikovanost.
Pavilon má multifunkční charakter a kromě čajové ceremonie může stejně dobře fungovat také jako příjemný letní pavilon s výhledy do přírody. Čtvercový půdorys (3 x 3 m s výškou 4 m) odkazuje na jednoduchost a použití základních prvků zobrazuje symbol hmoty a člověka. Surové dřevěné prvky jsou doplněné jemnou látkou , která prostor trochu zútulňuje, ale stále ho ponechává v minimalistickém stylu.
Více info o tvorbě ateliéru Grau architects najdete na grau.sk.