Cyklus přednášek o architektuře Dialogy, pořádaný spolkem KRUH,  představuje další dvojici světových osobní architektury. Na dubnové přednášce vystoupí loňská laureátka Pritzkerovy ceny Anne Lacaton, kterou si do svého Dialogu vybral švýcarský teoretik architektury Philip Ursprung. Tématem budou formy svobody v architektuře a vybrané projekty renomovaného studia Lacaton & Vassal. Přednáška s názvem Podoby svobody se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna od 20h v pražském kině Aero.

Do nadcházejícího dialogu si Philip Ursprung vybral svou kolegyni z univerzity ETH v Curychu – uznávanou francouzskou architektku Anne Lacaton. Hlavním tématem večera bude svoboda a její podoby v oboru architektury. Ústřední roli budou hrát vybrané realizace ateliéru Lacaton & Vassal, které nejprve představí samotná autorka a následně reflektují spolu se švýcarským teoretikem.

Palais de Tokyo, Lacaton & Vassal

Anne Lacaton spolu s Jean-Phillipem Vassalem založila v roce 1987 v Bordeaux architektonickou kancelář Lacaton & Vassal, v současné době působící v Paříži. Ateliér získal mnohá ocenění, mimo jiné národní cenu Grand Prix pro mladé a začínající architekty (1999). Vyvrcholením jejich autorského přístupu se stalo udělení Pritzkerovy ceny v roce 2021. Mezi jejich významné projekty patří škola architektury v Nantes (2009), přestavba starého doku FRAC Dunkerque (2013) na regionální muzeum současného umění nebo přestavba 3 panelových domů v Bordeaux (2016). Anne Lacaton je také emeritní profesorkou na univerzitě ETH v Curychu, v Praze vystoupila na pozvání Kruhu již v roce 2013, kdy naplnila velký sál kina Světozor.

Anne Lacaton

Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes, Lacaton & Vassal

MEET Economic Hub, Lacaton & Vassal

„Studio Lacaton & Vassal se postupně stalo pojmem, jejich práce jsou svěží a velmi autorské. Neotřelý přístup prokázali i při revitalizaci náměstí v Bordeaux, které se rozhodli nerekonstruovat, ale nechat jej v původní podobě na základě důsledné analýzy. Tedy v zásadě odmítli zakázku. Dalším vzorovým příkladem jsou rekonstrukce panelových domů, kterým se dlouhodobě věnují a z které slouží jako vzor pro revitalizaci poválečné výstavby v Evropě. Setkání Anne Lacaton a teoretika Philipa Ursprunga tak bude jistě událostí roku na architektonické scéně.“říká k tématu přednášky zakladatelka spolku Kruh a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.

Philip Ursprung je uznávaným švýcarským teoretikem architektury. Vystudoval historii, dějiny umění a němčinu v Ženevě, Vídni a také v Berlíně. Vyučoval na Hochschule der Künste v Berlíně, na Columbia University v New Yorku a na Ústavu architektury v Barceloně. Byl hostujícím kurátorem Kanadského centra pro architekturu v Montréalu, nyní dlouhodobě působí jako profesor dějin umění a architektury na prestižní univerzitě ETH v Curychu, kde mezi lety 2017 a 2019 vedl ústav architektury. Je autorem řady odborných knih i výstav věnovaných například švýcarskému studiu Herzog & de Meuron

Philip Ursprung

„Obývání je více než jen funkční pojem. Je také vyjádřením uspokojení, ušlechtilosti a svobody plynoucí z užívání prostoru. Učí nás přemýšlet o tom, co je kolem nás a před námi. Architektura znamená výstavbu velkého množství situací, které se propojují a protínají. Navrhovat prostor na základě představy obývání znamená utvářet jej zevnitř, nikoliv zvnějšku jako povrchní a izolovaný úkon.“ shrnula Anne Lacaton v roce 2013 téma Požitek z prostoru ve své přednášce, kterou pořádal spolek KRUH. Text také vyšel ve sborníku Texty o architektuře 11/13.

Dialog švýcarského teoretika Philipa Ursprunga a francouzské architektky Anne Lacaton s názvem Podoby architektury se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna 2022 od 20h v kině Aero. Vstupné na akci lze zakoupit v kině Aero nebo v síti GoOut.

Sdílejte na
Related posts