Penzion Guilin Litopia nacházející se v čínské městské prefektuře Kuej-lin tvoří deset samostatných objektů. Cílem je poskytnout prostor pro odpočinek a tvůrčí rozjímání. O podobu dvou nejnovějších přírůstků se postaralo architektonické Studio10 a inspiraci čerpalo především v dílech nizozemského iluzionistického výtvarníka M. C. Eschera. Také on si rád pohrával s perspektivou, očekáváním a nereálnými objekty.

Růžovo-bílý interiér objektu pojmenovaného Dream vytváří podle autorů poklidný a surreálně svěží dojem, který je na hony vzdálený zmatku běžného života. Barvy se přelévají ze stěn a podlah i na nábytek a doplňky.

Minimalistická ložnice je jediným prostorem, kde architekti naplňují běžná očekávání.

Všechny dveře jsou černé, a přitahují tak pozornost i pohled. Neznamená to ale, že musí nutně někam vést.

To ostatně platí také o schodištích připravených na změnu gravitace nebo opravdu silné náměsíčníky.

Přestože tvary i dispozicí nezapře objekt Maze svou zcela jasnou příbuznost, kombinace zelené a teplých tónů dřeva vytváří odlišný dojem. Stejně jako v Dream, ani tady nejsou mimo ložnici nikde viditelná svítidla nebo vypínače.

Užitná plocha celého domku je přibližně 70 metrů čtverečních. Zda se do ní započítávají i převrácená schodiště, architekti neuvádějí.

Výhled ven na nedalekou řeku hostům připomene, že se sice od skutečného světa nenacházejí zase tak daleko, ale jednou za čas je lepší nechat realitu stranou. theotherplace-guilinlitopia.com, studio10.co

Sdílejte na
Related posts