Dům s výminkem pro dvě generace

Tereza Finková | Architektura, Interiéry | 20/09/2022

Architekti Václav Kocián a Zdeněk Liška ze studia KLAR postavili v obci Rybí nedaleko Štramberka tradiční podbeskydský dům pro 21. století.

Jednoduchý dům obložený opálenými dřevěnými fošnami – to už tu přece bylo, napadne vás při pohledu na úvodní fotografii. Architekti Václav Kocián a Zdeněk Liška ve svém aktuálním projektu ukázali, jak výjimečná stavba může vzniknout, když je ušitá na míru jak klientům, tak místu.

„Klienti nás oslovili se stavebním programem vlastního bydlení pro čtyřčlennou rodinu s oddělenou částí pro bydlení prarodičů. Dům měl být dřevěný a udržitelný, zejména v tom smyslu, že bude snadno realizovatelný, s nízkými náklady na provoz a s možností částečné stavby svépomocí,“ vzpomínají na vznik domu s výminkem architekti. Stojí v jižní části obce Rybí, která leží mezi Štramberkem a Novým Jičínem, tedy v regionu, odkud oba autoři pocházejí a který mají ve své DNA. V nedaleké Kopřivnici také sídlí jejich atelier.

Parcela na zelené louce nemá téměř žádnou sousední zástavbu, která by definovala strukturu a tvarosloví nové stavby. Odpověď na otázku: „Jak by měl dům vypadat?“ v takových případech nebývá jednoduchá, není se čeho chytit. „Vzhledem k rozpočtu a také požadovanému konstrukčnímu systému dřevostavby jsme v návrhu využili racionální přístup. Dům je koncipován jako dva do sebe vetknuté tubusy se sedlovými střechami. Základní tvar se tak na první pohled jeví jako tradiční podbeskydská zástavba, kterou tvoří drobné jednopodlažní domky se sedlovou střechou,“ popisují architekti regionem inspirovanou podobu domu. 

Dvě samostatná křídla přirozeně oddělují bydlení prarodičů a rodiny. Protínají se v zádveří – obrazně řečeno jde o jakýsi vstupní rozcestník, protože odsud lze shlédnout obě části domu a zároveň celou terasu se zahradou. Na zádveří navazuje na jednu stranu chodba výminku, na druhou stranu hlavní obytný prostor mladé rodiny. Obě hmoty, které svírají ostrý úhel, vytvářejí jakési uzavření od severu a rozevírají se do privátního dvora s výhledy do přilehlého lesa. Dvůr lemují ochozy, na kterých je možné díky krytí přesahem střechy celoročně relaxovat a poslouchat zurčení blízkého potoka, šumění lesa nebo třeba jen vzdálený ruch vesnického života. Slunce je v letních měsících stíněno stromy u potoka, v zimě paprsky proniknou větvemi až do intereiéru.

Hlavní obytná část je tvořena velkým převýšeným prostorem s kuchyní a jídelnou. Jako v celém domě, i tady je kladen důraz na umožnění průhledů skrz dům či ven do krajiny – pásové okno v kuchyni dává přehled o vstupní části, výhledy do krajiny nabízí velké sedací okno v obýváku. Odtud vede chodba do klidové zóny s pokojem, koupelnou a ložnicí. K propojení s exteriérem přispívá fakt, že všechny obytné místnosti mají přímý vstup na krytý ochoz a terasu.

Další projekty studia KLAR najdete na www.klarch.cz.

Foto | Václav Novák
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné