Na úsporné ploše 46 metrů čtverečních postavil architekt Marek Štěpán v Tachově komfortní bydlení pro pár a jejich dojíždějící dceru. Freedomek 061 se skládá ze dvou modulů, které kromě tří pokojů, koupelny a vstupní chodby obsáhnou také parkoviště a dvojici teras. Štěpán v něm navazuje na prvorepublikového guru minimalistického bydlení Karla Teigeho, i když spíše než sociálním imperativem se řídí principy selské ekologie. Autorský přístup, který architektovi vynesl aktuální nominaci v soutěži Interiér roku v kategorii Soukromý byt / novostavba, pracuje se sníženou zátěží životního prostředí a počítá s obklopováním se dlouhodobě kvalitními předměty. Ekologický postoj už má i své výsledky, roční energetické náklady domu totiž nepřevýší dvacet pět tisíc korun.
Freedomek s pořadovým číslem šedesát jedna dále rozvíjí koncepty minimalismu, které architekt Marek Štěpán veřejnosti poprvé představil před devíti lety na Václavském náměstí. Tehdy v rámci pražského Architecture Weeku spolu s designérem šperků Jiřím Broschem prezentovali koncept pohodlného mobilního bydlení „téměř bez složenek“ , freedomek 001. Stylově čisté, nízkonákladové bydlení, jež může být sestaveno z prefabrikovaných dílů během tří měsíců a okamžitě zabydlováno, sklidilo ovace. Od té doby se modulové dispozice stylově ukotvily, technologie pokročily, a tak mohl být freedomek 061 na tachovském pozemku vztyčen jednoho podzimního pátku během osmi hodin. Ke dvěma předem vybaveným modulům ve velikostech M a S se po sestavení montovalo už jen parkoviště s dvojicí teras.
Z finální kombinace dílů a velikosti buněk se odvíjí i působení, vertikální stavba připomíná stylizovaný parník s horní terasou namísto palubní přídi. Měřítkem a způsobem organizace dispozic se zase přibližuje baťovským domkům ve Zlíně, zatímco členěním fasády a proporcemi oken nápadně odkazuje na obytnou čtvrť Modernes Frugès ve francouzském Pessac z pera Le Corbusiera. Sociální cítění moderny však u Štěpána nahradily ekologické aspekty a sen o svobodném, nezávislém a úsporném životě.
Vůbec první patrový freedomek v Čechách nabízí k bydlení tříčlenné rodiny velkorysou užitnou plochu čtyřicet šest metrů čtverečních i díky poměrně nestandardní šířce modulů, namísto běžných tří pracuje Štěpán se čtyřmi metry tak, aby prostor nebyl příliš velký – a tudíž neekologický, nebo moc malý a nekomfortní. Spodní modul velikosti M má proto na délku jedenáct a půl metru a vrchní S o čtyři a půl méně (na nich je možné vybudovat pohodlnou terasu). Kultivovanost bydlení je zdůrazněna také všudypřítomným dřevem, z něhož je domek z 95 % vybudován. Nosná konstrukce je z lepených kusů, fasádu krášlí severský modřín z lichoběžníkových latí a dokonce i zateplení tvoří dřevovláknitá izolace. V interiéru najdeme zabudovaná řešení na míru z březové překližky, podlahu a schodiště z masivního dubu. Aby v limitované dispozici opravdu nic nerušilo a zbyl prostor pro majitele, úchyty nábytku jsou pečlivě zafrézovány, jídelní stůl má subtilní desku a doplňky jsou sladěny do lesklého chromu, od baterií přes okenní kličky až po nejmenší držáky zábradlí. Do kontrastu s dřevěnými plochami se staví jen bílá výmalba, jež působí přímo blahodárně. atelier-stepan.cz, interierroku.cz