Nejvýznamnější umělecké manifesto i poslední dílo Marka Rothka: Nahlédněte do kaple Institutu pro náboženství a lidský růst

Tereza Finková | Architektura, Umění | 10/05/2021

Otevřená všem existujícím náboženstvím, zároveň však nepatří žádnému z nich. Po nedávné rekonstrukci je opět přístupná veřejnosti kaple Institutu pro náboženství a lidský růst v texaském Houstonu, jejíž výzdoby se před 50 lety ujal americký malíř Mark Rothko.

Kapli založili houstonští filantropové a sběratelé umění John a Dominique de Ménil. Je otevřená všem existujícím náboženstvím, zároveň však nepatří žádnému z nich. Modernistický architekt Philip Johnson ji navrhl na půdorysu osmiúhelníku, vepsaného do řeckého kříže, který připomíná raně křesťanské křtitelnice. Interiér bez přímého denního světla byl ideálním prostorem pro instalaci 14 monochromatických maleb Marka Rothka, jimž by ostré texaské slunce jistě nedělalo dobře. Umělec na zakázce pracoval ve svém ateliéru na Manhattanu a svým přátelům se svěřil s tím, že chce, aby tato kaple byla jeho nejvýznamnějším uměleckým manifestem a zároveň posledním uměleckým vyjádřením. Jejího otevření se nedožil, zemřel o rok dříve, v roce 1970.

Samotný interiér bere dech. Tlumené barvy, odstíny kaštanové, černé a bílá v jednoduchém a přímém spojení rozechvívají duchovní energii místa. Jediným nábytkem je osm minimalistických laviček, oltářní malby nahrazují Rothkova plátna rozvěšená po zdech; nejsou zcela černá – je do nich přimíchána temně fialová nebo šedá. Rekonstrukci kaple, která probíhala v uplynulých letech, prováděla newyorská kancelář Architecture Research Office. V rámci ní bylo vybudováno nové střešní okno s mléčnými skly, které tlumí slunce a pouští do interiéru stejné světlo, jaké měl Rothko ve svém ateliéru.

Kaple byla dokončena v roce 1971 podle projektu architektů Philipa Johnsona, Howarda Barnstona a Eugena Aubryho a obsahuje 14 nástěnných monochromatických maleb od Marka Rothka.
Na hladině jezírka před kaplí balancuje Zlomený obelisk (1963–67) od amerického
umělce Barnetta Newmana. Ten jej věnoval Martinu Lutheru Kingovi Jr.

servis rothkochapel.org

Foto | Elizabeth Felicella
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné