2 4 2024 Architektura
Text Lenka Šubrtová
Foto Petra Hurai

Ve středověku zde stály vinařské domky s vinicemi, mlýny na říčce Botič, masné krámy, zájezdní hostince a usedlosti. Sídlo tu mělo například proslulé Oulíkovo kloboučnictví, jehož výrobky si oblíbily hvězdy stříbrného plátna a které dalo název dnešní Kloboučnické ulici. Za zmínku stojí také Boleslavova ulice s domy od architekta Karla Hannauera ml. s výraznými kubistickými balkony. Dnes se Nusle schovávají pod stejnojmenným mostem, monstrózní dopravní stavbou od architekta Stanislava Hubičky, jenž jim však paradoxně dodává jistou intimitu. Procházku po okolí můžete zahájit i zakončit v nejnovějším místním podniku, kavárně Neosly.

Neosly

Autorem jejího interiéru je architekt Peter Požár ze studia Delicode, který tu spolu s grafickým designérem Janem Košátkem po vzoru Henriho Matisse připravil ódu na modrou, protože, jak tvrdil slavný malíř, „čtvereční centimetr modré není zdaleka tak modrý jako čtvereční metr modré.“ Jednoduše pojatý interiér doplnil Požár stolky na míru z nerezového plechu, židlemi Hay, osvítil lampičkami Flos a zakončil lightboxem na zdi od Jany Bernartové. Vizuální identita od studia Kosatko sáhla do historie pro slovo Neosly, dala mu secesní ligaturu písma podle domu, v němž sídlí, a přinesla grafickou zkratku figury člověka s kávou.

V nabídce najdete výběrovou kávu z pražírny Coffeespot, fresh džus ze sicilských pomerančů, obložené chleby a čerstvé domácí pečivo: koláče, chléb, preclíky, vdolečky nebo špaldové koláče. Nechybí italská vína i několik skvělých drinků vytvořených ve spolupráci s českými značkami Garage 22 a Ně(o)ako Cola.

Čtvereční centimetr modré není zdaleka tak modrý jako čtvereční metr modré.

Henri Matisse
Sdílejte na
Related posts