Nejvyšší ocenění architektonické tvorby zamířilo letos poprvé do Afriky. Rodák z Burkiny Faso Diébédo Francis Kéré se stal nositelem prestižního ocenění za architekturu Pritzker Prize. Jeho projekty spojuje environmentální i sociální udržitelnost, využívání lokálních materiálů i výrazná osobní angažovanost.

„Jeho lokálně globální pohled jde daleko za hranice estetiky a dobrých úmyslů a umožňuje mu propojit tradiční se současným,“ odůvodnila své rozhodnutí o vítězi porota.

Kérého profesní, ale také životní cestu ovlivnilo studium na škole z cementových bloků bez oken a větrání. Už jako malý kluk si předsevzal, že jednoho dne postaví školy lepší. Touha po sociální spravedlnosti se ostatně line celou architektovou tvorbou. Kéré je průkopníkem udržitelné a odpovědné architektury, která vychází ze zdrojů, možností a hodnot prostředí, ve němž vzniká. Jeho tvorba navíc vyniká mimořádnou schopností správného zasazení stavby do lokální komunity. Portfolio tohoto prvorozeného syna náčelníka vesnice Gando nabízí především zdravotnické a vzdělávací stavby, ale nechybí v něm ani například umělecká intervence pro londýnskou galerii.

Vybíráme šestici klíčových projektů, za které si laureát letošní Prizkerovy ceny vysloužil mezinárodní ohlas:

Gando Primary School, 2001, Burkina Faso

Už během svého studia v Německu začal Kéré shánět peníze na stavbu základní školy ve své rodné vesnici. Základní škola Gando byla Kérého prvním velkým projektem a byla postavena s pomocí místních obyvatel a za použití původních materiálů.

Foto: Símeon Duchoud

Centre de Santé et de Promotion Sociale, 2014, Burkina Faso

Zdravotnické středisko Centre de Santé et de Promotion Sociale bylo postaveno místními dělníky a byly v něm použity místní materiály včetně hlíny, dřeva a kamene. Konstrukce stavby zahrnuje pasivní ventilační a solární energetické systémy a také systémy pro sběr a hospodaření s vodou.

Foto: Kere Architecture

Léo Surgical Clinic & Health Center, 2014, Burkina Faso

Chirurgická klinika a zdravotní středisko byly postaveny jako soubor modulů uspořádaných podél centrální ulice. Stavby z pálených cihel mají mohutné střechy, které poskytují ochranu před sluncem a umožňují sběr dešťové vody pro zavlažování.

Foto: Andrea Maretto

Lycée Schorge Secondary School, 2017, Burkina Faso

Střední školu tvoří soubor devíti propojených modulů, které jsou uspořádány do tvaru písmene “C”. Kéré při stavbě použil materiály z místních zdrojů, jako je laterit – půda vzniklá zvětráváním hornin –, aby ukázal, že místní materiály mohou být použity v současných stavbách.

Foto: Iwan Baan

Serpentine Pavilon, 2017, Velká Británie

Sedmnáctý letní pavilon londýnské galerie Serpentine je inspirován stromem, který je ústředním bodem setkávání v Kérého rodném městě Gando. Kéré se soustředil na ekologický a ohleduplný přístup a navrhl lehce rozložitelný a opětovně použitelný pavilon z jednoduchých materiálů.

Foto: Iwan Baan

Startup Lions Campus, 2021, Keňa

Kampus neziskové organizace nabízející Keňanům bezplatné školení v oblasti IT charakterizují tři věže připomínající termitiště. Stavba je postavena z lomového kamene z místních zdrojů a opatřena betonovou omítkou v barvě terakoty.

Foto: Kinan Deeb

Sdílejte na
Related posts