Karlovy Vary se drží už několik let na vrcholu žebříčku nejzelenějších českých měst. Také proto padla pro koupi letního bytu volba právě na nejznámější české lázeňské město. Kombinace množství zeleně, historického dědictví a uvolněného rytmu života, který rok co rok rozpumpuje filmový festival, se zdála mladému investorovi ideální stejně jako spolupráce s architektonickým studiem Plus One Architects.
„Nejen v Praze vznikají zajímavé projekty. Vždycky jsme rády, když se objeví osvícený klient se zakázkou mimo metropoli a dopřeje nám volnou ruku,“ vypráví architektka Kateřina Průchová a její kolegyně Petra Ciencialová ji doplňuje: „Zpočátku jsme se držely víc při zemi a s majitelem se oťukávaly. Jsme přece jen zvyklé, že lidé architektonické studio často osloví s velmi přesnou představou o podobě svého bytu nebo domu a architektovi tak svazují ruce. V průběhu bylo velmi příjemné zjišťovat, jak může spolupráce fungovat, když v ní panuje oboustranná důvěra a respekt jako v tomto případě.“ Především díky tomu vedla rekonstrukce ke vzájemné spokojenosti.
V karlovarském projektu nejprve očistily dispozice zanesené léty rekonstrukcí a přístaveb, a hned poté se vrhly na odhalení starých omítek. „Bylo zajímavé sledovat, jak se nám byt pomalu otevírá a ukazuje příjemné momenty. Baví nás, když můžeme v návrhu využít historii místa a design se tím sám předurčí. Stačí ho jen správně ‚odmoderovat‘,“ říká Ciencialová. V průběhu prací se v bytě podařilo odkrýt hned několik původních výmaleb, které se architektky za pochodu rozhodly zakomponovat do interiérového designu. Zdobnost barevných ploch nechaly působit jen na pár vybraných místech v bytě – několika zdech a stropě – a přistoupily k nim jako k obrazům, jež rámuje čistě bílá výmalba. Také na podlaze v kuchyni, koupelně, obývacím pokoji a v chodbě je jednolitá polyuretanová stěrka, kterou doplňuje původní dřevěná podlaha v ložnici a růžovém pokoji, pojmenovaném právě podle odstínu seškrábané omítky.
Hravým detailem jsou drobné podlouhlé dlaždičky v koupelně – většina z nich je bílá, několik však architektky záměrně zvolily s jemně odrazivým povrchem, který pod světlem mění barvy a dodává jinak minimalistické koupelně proměnlivou dekorativní vrstvu.
Výrazným prvkem obývacího pokoje jsou originální kachlová kamna, která působí až romantickým dojmem. Ten vyvažují čtyři řady bílých dlaždiček na protější stěně. „Chtěly jsme narušit historický ráz kamen modernějším zásahem za použití stejného materiálu, tedy keramických obkladů,“ vysvětlují architektky.
Než se majitel do bytu nastěhoval, vytvořily v něm snové bydlení s českým designem – gaučem Cheers, křeslem Hiroi a stoličkami MC Stool od studia Janský Dunděra, stoly Branta a jídelní židlí Baza od Todus a vázami Bandaska a Tetris od Dechem, kterým sekundovaly orientální koberce. Ambiciózní interpretace letního bytu odkryla netušené možnosti, které záměr Plus One Architects posunuly zase o kousek dál.
Více info o práci studia Plus One Architects najdete na pla.cz.