Svým nejnovějším projektem navazují Jakub Filip Novák a Daniela Baráčková z No Architects velmi přirozeně a plynule na své předchozí návrhy interiérů bytů v pražských činžovních domech. Dokonale sladěná barevná paleta tu jde opět ruku v ruce se střídmým a funkčním mobiliářem.
„Jižní svahy prvních velkých předměstí hlavního města Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. Ovšem romantizující blouznění typové výstavby s prudkými střechami, ostentativní kamennou podezdívkou a nadbytečnými cihelnými obklady bývalo ve své době modernistickým architektům, snícím o pásových oknech, plochých střechách a ústředním topení, pro smích. Mnozí proroci skvělého průmyslového světa jim nedávali naději na víc než jednu generaci,“ otevírají architekti Jakub Filip Novák a Daniela Baráčková ze studia No Architects své vyprávění o nedávno dokončeném projektu Pod Vrškem.
Autory původní generické nostalgie pozdně prvorepublikových vil na rozdíl od mnohých avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po více než sto letech jim vlastně rozumíme. Lidé si od nich nechávali stavět rodinné domy v historizujících slozích prostě proto, že chtěli mít pocit, jako by zde stály odjakživa a jejich rodina tu žije již po generace. Aby tu mohli snáze zapustit kořeny i oni a jejich domácnosti. Dnes se tento původní sen stal skutečností. Vily tu stojí už více než jedno století a vyrostla v nich řada generací.
„Z živořících sazenic v ulicích jsou mohutná stromořadí. Zahrady kypí životem, ploty se ztrácí pod vlnobitím vegetace. A přitom je dnes možné i tyto domy zateplit, osadit tepelným čerpadlem s podlahovým vytápěním, rekuperací odstínit nebezpečný radon unikající z podloží, injektáží stabilizovat kapilární vzlínání vlhkosti a tak dále,“ vypočítávají No Architects. A dobovému modernistickému kritikovi by v tomto ohledu zřejmě spadla brada…
Když je majitelé přizvali ke spolupráci na projektu rekonstrukce a oni k tomuto konkrétnímu domu přišli poprvé, vůbec nevypadal na noblesní rezidenci. „Přestože byla nutná kompletní renovace, přímo jsme s ním ani zahradou nesoupeřili. Spíše jsme dům vyčistili, přešili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Stále je ve skříni – v ulici – jasně poznat, jaký kabát-dům to je. Jen v něm najednou není zima, skvěle se nosí a svým nájemníkům také náramně sluší,“ dodávají.
O teplou vodu na mytí ve třech koupelnách, stejně jako o topení se stará tiché tepelné čerpadlo vzduch voda. Tepelnou stabilitu a komfort přízemní části domu zajišťuje podlahové vytápění, zatímco v suterénu s fitness a patře s ložnicemi a šatnou je možná individuální a rychlá regulace topnými tělesy. Samozřejmostí je hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou nebo sofistikovaná elektroinstalace zahrnující bezpečnost i uživatelský komfort.
Kromě kompletní technické modernizace prošel objekt změnou dispozice, dostal přímé propojení kuchyně se zahradou a byl rozšířen přístavbou v původním duchu o další dva pokoje a koupelnu. Do interiéru je kromě vcítění do záměru původní architektury jemně zakomponována individuální životní zkušenost a inspirace klientů Japonskem na jedné straně a současně světem Velké Británie na straně druhé. „Jako poctu původním stavebníkům jsme přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou,“ dodávají No Architects.
Studio No Architects je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato kooperace zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, které architektura vyžaduje.
Více info najdete na noarchitects.cz.